Günlük hayatta sıkça kullandığımız kalemlerin nasıl yapıldığını ve nasıl bulunduğunu hiç merak ettiniz mi?  Kurşun kalemlerin yapımı aşamasında çoğunlukla Kanada Kavağı ve Sedir ağacı kullanılmaktadır. Ağaçlar kesildikten sonra gövdeden kalem yapımında kullanılamayacak olan kısımlar kesiliyor. Atılan fazla kısımlar daha sonradan fırınlarım ısıtılmasında değerlendiriliyor.

Ancak bilinen aksine bir tomruğun tamamından kalem yapılamamaktadır. Sadece 30'luk kısmı kalem yapımında kullanılmaktadır. Ortalama bir ağaç tomruğundan 3 bin adet kalem üretimi gerçekleştirilebiliyor. İhtiyaca göre kesilen ağaçlar 3 ay süreyle kurumaya bırakılıyor.

Ahşabın daha dayanıklı hale gelmesi amacıyla ağaç parçaları kurutulduktan sonra yüksek basınç bulunan alanda 4 saat süreyle çok sayıda kimyasala maruz bırakılıyor. Böylece kurşun kalemlerin yapımı aşamasında ilk bölüm tamamlanmış olmakta.

Toz halinde bulunan grafit maddesi kil, su, balmumu ve birçok kimyasal maddele ile karıştırılarak macun haline getirilir. Daha sonra macun, ince bir ip haline gelmesi için, daraltılmış deliklerden sıkılarak çıkarılır ve daha sonradan kurutulur.

Daha sonradan ahşap parçaya uçların koyulacağı kanallar açıldıktan sonra grafit maddesinden imal edilen uçlar tutkal sürülerek açılan deliklere monte ediliyor.

Kalemlerin şekillendirilmesi ise profil makinelerinde gerçekleştiriliyor. Kalemlerin şekillendirilmesinde altıgen ya da yuvarlak şekiller tercih edilir. Kurşun kalemlerin yapımı aşamasında son olarak 6 defa boyanan kalemler tutkala batırılarak pürüzsüz ve oval bir hale getirilir ve kullanıma sunulur.

Tükenmez kalemler ise sanıldığının aksine son yıllarda icat edilen bir kalem değildir. Bilinen ilk örneği 1880’li yıllarda karşımıza çıkmaktadır. Yine sanılanın aksine adı tükenmez olsa da tükenmez kalemlerde bitmektedir. Bu isim kaleme yaklaşık iki-üç kilometre uzunluğunda bir çizgi çizilebilmesinden dolayı verilmiştir.

Tükenmez kalemleri ilk olarak 1888’de Amerikalı denizci John Loud icat etmiştir. Loud derileri işaretlemek amacıyla ucunda bilye olan mürekkepli tükenmez kalemi tasarladı ve ilk patentini aldı. Daha sonradan bu buluş, 1935 senesinde gazete editörü Macar Ladislas Biro ve kimyager kardeşi tarafından geliştirilmiş ve tüm dünya çapında yaygınlaştırılmıştır.

Tükenmez kalemler genel manada içinde bulunan tüpte yer alan koyu kıvamdaki sıvıyı yani mürekkebi, ucunda yer alan bilye vasıtasıyla yüzeye aktarabilen bir yazı yazma aletidir. Kolay kullanımı sayesinde günlük hayatta sıkça kullandığımız bir araçtır Tükenmez kalemler.

Günümüzde tükenmez kalemlerin bilyaları çelikten imal edilmektedir. Bu kalemin içinde yer alan ince uzun plastik tüp içten 2 mm, dıştan 3mm, boyu ise ortalama 120 milimetreyi bulmaktadır.

Serbestçe dönebilecek şekilde yuva içerisine oturtulan bilyalar, yuva içerisindeki delikler aracılığıyla mürekkebi geçirme görevi görürler. Yuvanın diğer ucu ise, içinde sıvı mürekkep yer alan tüpe bağlıdır. Bilya bir yüzeye bastırıldığında veya hareket ettirildiğinde mürekkep kartuştan aşağı iner ve böylece mürekkep yüzeye aktarılır.