Ebru sanatı kökenleri 9. Yüzyıla kadar uzan bir boyama sanatıdır. Osmanlı medeniyetinde önemli bir yeri bulunan ebru sanatı nasıl yapılır? sorusu bu sanata merak duyanlar tarafından sıklıkla dile getirilir.

Daha çok Osmanlı’dan günümüze geldiği bilinen ebru sanatının ortay çıkış tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte 9. Yüzyıldan itibaren Orta Asya’dan İran vasıtasıyla Anadolu’ya geldiği düşünülmektedir.

Türkiye’de birçok sanatçının uğraş alanı olmuş olan ebru sanatının nasıl yapıldığını açıklamaya gelince öncelikle bulunması gereken malzemeleri sıralayalım. Kullanılacak olan malzemelerin kalitesi yapılan ebrundan başarılı bir sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Ebru sanatı nasıl yapılır?

Kâğıt: Birinci kalite hamura sahip olması gerekir.

Kitre: Yapışkanlık oranı düşük olan bir yapıştırıcı kitre, su ile karıştırılır ve uygun bir hale getirilir.

Boya: Ebru sanatında kullanılan boyalar topraktan mamüldür. Sanatın icrası için kullanılan boyalar, topraktan hazırlanmıştır. Ancak günümüzde toz boyalar tercih edilmektedir. Oksit kırmızı, oksit siyah, oksit sarı ve lahur çiviti renkler sıklıkla tercih edilen renklerdir.

Öd: Genel olarak sığır gibi büyükbaş hayvanların safra keselerinden üretilir. Günümüzde hazır hallerini bulmak mümkündür. Renklerin kitre üstüne yapışarak dağılmamasını sağlar.

Tekne: İçinde kitrenin bulunduğu ve ebrunun yapılacağı kap.

Fırça: Genellikle at kıllarından yapılır.

Ve biz: Ebruya şekil vermek amacı ile kullanılır.

Ebrunun yapılacağı tekne kitre ile doldurulur. Önceden hazırlanan su tülbent benzeri bir şeyle süzülerek yabancı maddelerden arındırılır. Daha sonradan toprak boyalar ezilir ve çamur kıvamına getirilir. Ödün eklenmesiyle birlikte çamur kıvamındaki boya yaklaşık 15 gün süre ile beklemeye bırakılır. Dinlendirilen çamur kıvamındaki boyaya su eklenerek ebru sanatı için uygun hale getirilir.

Özel karışım ile elde edilen boya fırça yardımıyla tekne içerisindeki suyun üzerine damlatılır. Damlayan boyalar su üzerinde çeşitli renklerde şekiller meydana getirir. Daha sonradan kâğıt bu suyun üzerinde yatırılır ve boyayı emmesi beklenir. Bir süre sonra kâğıt teknenin kişiye bakan kenarından tek seferde özenle çekilir.