A vitamini nerede bulunur? A vitamini neye iyi gelir? A vitaminin faydaları nelerdir? Gibi sorular ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. İnsan sağlığı açısından büyük faydaları olan A vitamini hakkında merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

İnsan sağlığı açısında büyük gaydaları olan ve hastalıkları önlemede önemli rol oynayan A vitaminleri doğada iki şekilde bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi retinoldür. Retinol hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. İkincisi ise bitkilerde bulunmayan ancak bazı bitkilerdeki pigmentlerin A vitaminine dönüştürülmesidir. Havuç bu duruma örnek olarak verilebilir.

A vitaminin faydaları nelerdir?

A vitaminin insan sağlığında meydana getirdiği olum etki çok fazla olmaktadır. Göz sağlığına büyük faydaları olan A vitamini gözü korur ve görme gücünü arttırır. Kemik, diş, doku ve cildin korunmasın da A vitamini önemli bir rol oynar.

Enfeksiyon riskini ve hastalıkların vücutta gelişmesinin önüne geçen A vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Hücrelerdeki fonksiyonları düzene sokarak üreme ve gelişme sağlığını arttırır. Diş ve diş eti sağlığı açısından da önemli olan A vitamini saçın ve derinin oluşmasında yardımcı bir kuvvettir.

A vitaminleri hangi gıdalarda bulunur?

A vitaminleri doğada hazır haliyle kırmızı et, karaciğer, süt ve yumurta gibi hayvansal gıdalarda bulunurken havuç, kabak ve biber gibi sebzelerde, elma, erik ve şeftali gibi meyvelerde de A vitamini vardır.

A vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Vücutta A vitamini eksikliği durumlarında karaciğerde depolanan A vitamini kullanılmaya başlanır. Bu nedenle uzun olmamak kaydıyla dışarıdan A vitamini alınmadığı durumlarda vücutta A vitamini eksikliği kısa vadede meydana gelmez.

Vücut ihtiyaç duyduğu A vitaminine ulaşamadığı takdirde gece körlüğü gibi görme bozukluklarına, gözün altı kısmında lekelerin oluşmasına neden olur. Vücudun hastalıklara direnci açısından önemli olan bağışıklık sistemi A vitamini eksikliğinde zayıflamaktadır.

A vitamini fazla kullanılırsa ne olur?

Çoğu şeyin fazlası zarar olduğu gibi A vitaminin de fazla alınması durumlarında bir takım zararlar meydana gelir. Bunlar baş Ağrıları, eklem ağrıları, kusma, saç dökülmesi, karaciğer hastalıklarıdır ayrıca doğumların riskli olmasına sebep olur. Bu açıdan hamile kadınların A vitamini alımında dikkatli olmaları önerilmektedir. Akne ilaçlarıyla birlikte A vitamini kullanılmaması önemlidir.

A vitaminleri ne kadar tüketilmelidir?

Food and Nutrition Board tarafından yapılan araştırmaya göre bir insanın günlük tüketmesi lazım gelen A vitamini miktarları aşağıdaki gibidir.

• 0-6 Ay: 400 mcg

• 7-12 Ay: 500 mcg

• 1-3 Yaş: 300 mcg

• 4-8 Yaş: 400 mcg

• 9-13 Yaş: 600 mcg

• 14-18 Yaş: 900 mcg (Erkek), 700 mcg (Kadın)

• 19-50 Yaş: 900 mcg (Erkek), 700 mcg (Kadın)

• Gebelik: 770 mcg

• Emzirme: 1300 mcg