Uzmanlar özellikle yaz aylarında güneşli bir günde dışarı çıkarken güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için güneş gözlükleri kullanılmasını öneriyor. Peki güneş gözlükleri gözlere zarar verir mi? Sahte güneş gözlükleri nasıl anlaşılır? Birçok kişi bu soruların cevaplarını merak ediyor.

Güneşten gelen zararlı mor ötesi ve kızıl ötesi ışınlar atmosferde büyük oranda emilse de dünyaya da ulaşan güneş ışınlarında yine de bir miktar zararlı ışınlar bulunur. Bu zararlı ışınlar sağlığımıza ve özellikle gözlere yönelik ciddi riskler barındırır. Güneşli bir havada bu güneşten gelen zararlı ışınlardan korunmak adına bir güneş gözlüğü edinmeniz uzmanların tavsiyeleri arasında yer alır.

Böylece güneş gözlükleri sayesinde zararlı ışınlardan gözlerinizi korumuş olursunuz. Bu nedenle yaz aylarında güneş gözlüğü takmadan dışarıya çıkılmamalıdır. Özellikle çocuklarda bu durum daha da bir önem arz etmektedir. Güneş gözlüğü olmadan güneş ışığına çıkıldığı durumlarda bakmak için gözler sürekli kısılmak zorunda kalacağı için bu durum göz çevresinde kırışıklıkların artmasına neden olabilmektedir.

Güneşin zararlı ışınlarına uzun süre maruz bırakılan gözde kuruluk, kaşıntı, yanma, batma gibi olumsuz etkiler meydana gelir. Güneşten gelen zararlı ışınlardan gözlerimizi korumanın en iyi yolu iyi bir güneş gözlüğü takmaktır.

İyi bir güneş gözlüğü zararlı ultraviyole ışınlarının filtreleyerek gözünüze zarar vermesini engeller. Ancak son yıllarda da adını sıkça duyduğumuz ve ucuz fiyatı nedeniyle her yerde satılmaya başlayan sahte güneş gözlükleri insan sağlığı açısından ciddi riskleri de beraberinde getirmiştir.

Bunun yanı sıra daha da ciddi sağlık sorunlarına neden olacak olan bu durum katarak ve kalıcı körlük gibi yaşanması muhtemel olumsuzluklara da sebebiyet verebilmektedir. Sağlık Bakanlığı bu konuda önleyici tedbirler almaya başlamıştır. Bakanlık yurtdışından ithal edilen güneş gözlüklerinde sertifika bulunması zorunluluğu getirmiştir. Gerçek güneş gözlüklerinin ultraviyole ışınlarını engellediğine yönelik bir sertifikası bulunur. Dolayısıyla güneş gözlüğü alırken sertifikası mutlaka sorulmalı ve sertifikasız güneş gözlükleri asla alınmamalıdır.

Sahte güneş gözlükleri güneşten gelen zararlı ışınlara karşı gözü korumaz. Daha da kötü olanı gözbebeklerinin genişlemesine neden olarak göze giren zararlı ışınların oranını arttırmaktadır. Bu nedenle güneş gözlüğü takmamanızın sahte gözlüğü kullanmanızdan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.