Çalışanların günlük ve haftalık ne kadar çalışacağı iş kanununda belirlenmiştir. Çeşitli sektörlerde günlük mesai harcayan çalışanları hakları iş kanunu ile belirlenmiş ve koruma altına alınmıştır.

İş kanununda çalışma süresi günlük değil haftalık belirlenmiştir. Ancak bu süre haftanın günlerine eşit olarak bölünebilir. Çalışanların haftalık çalışma süreleri haftalık en fazla 45 saattir.

Haftalık çalışma süresi kaç gündür? Birçok çalışanın bilmediği ve merak ettiği bir konudur. İş kanununda belirtilen haftalık 45 saatlik çalışma süresi haftanın günlerine bölünerek günlük çalışma saatleri belirlenmiş olur. Haftanın en az bir günü iş kanununda dinlenme günü olarak kabul edilir.

Bu nedenle 45 saatlik çalışma saatini 6 iş gününe bölmek gerekir. Bu işlemin sonucunda günlük çalışma süresi 7,5 saattir. İş kanununda belirlenen haftalık 45 saat çalışma süresi en fazla olabilecek çalışma süresidir. Ancak bunun dışında tarafların anlaşmasına bağlı olarak çalışma süresi kısaltılarak 45 saatin altına indirilebilir ancak 45 saatin üzerine çıkamaz.

Yani herhangi bir resmi iş yerinde çalışan bir işçi haftada en fazla 45 saat mesai yapabilir 46 saat veya daha fazla mesai yapamaz. Ancak bir işletme çalışma saatlerini 45 saatin altına düşürerek 40 saat yapabilir.

Günlük çalışma saatinin sınırı var mıdır?

İş Kanununda belirtilen haftada 45 saat çalışma süresinin 6 iş gününe bölünerek günlük 7,5 saat çalışılması gerektiğini belirtmiştik. Ancak bu iş kanununda şart kılınmamıştır. Bir işletme haftalık çalışma saatlerini 6 günden daha az bir güne de yayabilir. Ancak bu noktada işçinin haklarını korumak için iş kanununda günlük en fazla 11 saat çalışılabileceği de belirtilmiştir. Bu şekilde bu olanağın çalışan aleyhine kötü kullanımının önüne geçilmiştir.

Günlük çalışma süresi aşılırsa ne olur?

Pekâla günlük en fazla 11 saatlik çalışma süresinin aşılması durumlarında ne olur? Bu gibi durumlarda çalışanın haftalık toplam çalışma süresi dikkate alınmadan 11 saatin üzerindeki her çalışma süresi için fazla ücret alması gerekir. İş Kanununda bu konuda bir madde bulunmuyor ancak Yargıtay’ın bu konuda vermiş olduğu bir içtihat vardır.