Herhangi bir hastalığın tedavisinde veya daha sağlıklı bir yaşam için beslenme alışkanlıklarında yapılan kısıtlamaya perhiz denilir.

Bazı hastalıkların tedavisinde veya yaşamı daha sağlıklı bir hale getirmek için beslenme düzeninde bir takım değişiklikler yapılması gerekmektedir. Besin öğelerini tercihte ve miktarında sınırlamaların yapıldığı bu durma perhiz denilir. Ancak perhizin bunun yanında özel olarak dinsel bir anlamı da bulunur. Aslında genel manasının da buradan kaynaklandığını söylemek gerekir. Yahudi ve Hristiyanlık dinlerinde yıl içerisindeki belirli günlerde Ramazan orucuna benzer şekilde et, yağ veya mayalı ekmek gibi bir takım gıdalar tüketilmez. Yahudilik ve Hristiyanlıkta ki bu oruca da perhiz adı veriliyor. Dolayısıyla besin öğelerindeki düzenlemeleri oluşturmasından dolayı her iki durum da perhiz olarak ifade edilmiştir.

Perhiz ile diyeti aynı anlamda kullanmak mümkündür. Ancak diyet daha çok zayıflamak için beslenme düzenindeki değişiklikleri ifade ederken perhiz ise sadece zayıflamak değil bazı hastalıkların tedavisinde ve yaşamsal aktivitelerin daha sağlıklı bir hale dönüştürülmesinde uygulanır.

Günümüzde obezite gibi kilo problemlerini barındıran hastalıklarda veya durumlarda diyet tedavisi sıklıkla uygulanır. İnsan vücudu yaşamını sürdürebilmesi için 5 tür besin öğesine ihtiyaç duyar. Bunlar başta proteinler olmak üzere yağlar, karbonhidratlar, vitaminler ve diğer bazı minerallerdir.

Araştırmalar sonucu saydığımız bu gıda ürünlerini içerisinde barından besin grupları oluşturulmuştur. Süt, et, sebze-meyve ve tahıl grubu bu besin gruplarını oluşturur. Vücudun bu besin öğelerini belirli düzeylerde alma mecburiyeti vardır. Aksi durumlar vücut sistemleri işleyişini devam ettiremez ve hastalıklar baş göstermeye başlar.

Sağlıklı bir beslenme düzenini elde etmek hiç te zor değildir. Bunun için geniş ekonomik imkânlara sahip olunması gerekmemektedir. Ucuza da sağlıklı, perhiz uygulanabilecek ve alınması gereken bütün besin öğelerinin alınacağı bir beslenme düzeni de kurulabilir. Perhizin nasıl ve ne şekilde uygulanacağı ise tek başına karar verilmemesi gereken bir durumdur. Mutlaka gerekli tetkikler sonucunda doktor tavsiyesiyle birlikte perhiz uygulanmalıdır.