Kıyafetlerimizin daha düzgün ve daha canlı gözükmesi için ütüyü sıklıkla yaparız. Ancak bazı kıyafetler ütülenmemekte diretirler. Peki ütü nasıl yapılır? Kot pantolon nasıl ütülenir?

Ütü yaparken bazı zamanlar çok zorlanırız. Özellikle ev hanımları bu durumu daha iyi anlarlar. Öyleki ne kadar bastırılırsa bastırılsın kıyafetler istenilen düzlükte olmayabiliyorlar. Birkaç ufak detay ile bu sorunu kolayca aşabilmeniz mümkün. Aşağıda ütü yaparken nelere dikkat edilmeli? Bunları sıraladık.

Ütü yapmaya başlamadan önce dikkat edeceğiniz birkaç nokta ile bu süreci daha zahmetsiz bir hale getirebilirsiniz:

Ütü yaparken ütü masası bel hizasından olması gerekir. Ne çok eğilecek ne de çok dik olacak şekilde ütü masasını kendinize göre ayarlamalısınız.

Daha etkili bir ütü yapılabilmesi için ütü masasının örtüsünün kalın olmasına dikkat edin.

Ütü masasının örtüsünde leke olmaması gerekir. Çünkü ütü yaparken sıcağın etkisiyle bu lekeler özellikle açık renkli elbiselerinize kolaylıkla geçebilir. Aynı şekilde ütü cihazının altından leke olup olmadığını kontrol edin. Tabanda herhangi bir leke veya toz varsa ütüyü prize takmadan önce güzelce nemli bir malzeme ile temizleyin.

Kıyafetlerin etiketlerin kaç derecede ütü yapılması gerektiği yazar. Bu nedenle ütü yapacağınız kıyafetlerinizi derecelerine göre ayırın. Öncelikle düşük ayarda ütü yapılması gereken kıyafetlerinizi daha sonrada kot kumaşlar gibi yüksek sıcaklıkta ütü yapılması gereken kıyafetlerinizi ütüleyin.

Özellikle ipek, kadife ve yün kumaştan üretilmiş olan elbiselerde ütü yaparken parlama oluşabilir. Bundan dolayı bu kumaşlardan üretilmiş elbiselerinizi mutlaka ütü bezi ile ütülemelisiniz.

Son olarak ütülenen kıyafetlerinizi düzgün ve kırışmayacak bir tarzda katlayın veya askıya asın. Çünkü ütü yapılan kıyafetleri sıcak oldukları için kırışmaları daha kolay olmaktadır.

Kot pantolon nasıl ütülenir

Pantolonları ütülerken ütü yapmaya cephe kısımlarından başlamalısınız.

Pantolonunuzun yeniden kırışmaması ve cebin izinin çıkmasını önlemek amacıyla cepleri dışarı çıkardıktan sonra ütülemelisiniz.

Pantolonların bel kısmını ütülemek için pantolonun bel kısmını ütü masasına geçirmelisiniz.

Pantolonun arka ceplerine ütü yaparken düğmeleri ezmeyin.

Pantolonun bacaklarını ütülerken çift çizgi oluşmasını engellemek amacıyla pantolon ütü masasına düzgün bir biçimde koyulmalı. Burada dikkat etmeniz gereken nokta orta çizgilerin üst üste gelmesidir. Üstte kalan bacağı yukarı doğru katlayın ardından alt taraftaki bacağın orta çizgisini ayarlayarak ütüyü yapın.

Pantolonun bacaklarında çift ütü izi meydana gelmemesi için ütüye paçanın dikiş kısmından başlanılmalı.

Sonrasında katlanılan bacağı açın ve alt taraftakinin üzerine gelecek bir biçimde yerleştirip aynı şekilde ütüyü yapın.

Pantolonun diğer yüzünü de aynı işlemi uygulayın.