Arabaya sürerken sıklıkla kullandığımız selektör genel manada ‘uyarı’ anlamı taşımaktadır.

Araba kullanırken çoğu kez selektör yapmışız ya da bize karşı diğer sürücüler tarafından selektör yapılmıştır. Selektör arabada kısa farlar açıkken uzun farların anlık yanıp söndürülmesidir. Uzun farlar daha uzun bir alanı aydınlattığı ve daha fazla ışık verdiği için gece ve gündüz flaş patlaması gibi bir etki oluşturur dolayısıyla fark edilmesi kolaydır. Bu nedenle trafikte uyarı mahiyetine selektörler kullanılmaktadır.

Selektörler ne işe yarar?

Selektörler kıs farlardan uzun farlara kısa süreliğine geçiştir. Trafikte seyir halindeyken hem yayaları hem de diğer sürücüleri uyarma ihtiyacı duyulduğunda korna yerine ya da kornayla birlikte uyarı işareti olarak tercih edilir. Yolda hızla giden bir araç karşıdan karşıya geçmek için yol kenarında bekleyen ya da yolun ortasına kadar gelmiş olan bir durması veya hızlanması için selektör yakarak uyarır. Selektör ışığını farkeden yayalar bunun bir uyarı olduğunu anlar.

Yine aynı şekilde otoyolda sol şeritte yavaş giden araçlardan hızlanmasını ya da yol vermesini isteyen sürücüler selektör yakarak uyarıda bulunurlar. Tek gidiş veya tek gelişli yollarda karşıdan kontrolsüzce gelen ya da hatalı sollama yapan sürücüleri uyarmak için de yine selektör kullanılır.

Uyarı özelliğinin yanı sıra selektörler geceleyin virajlı yollarda yolun daha iyi görünmesi içinde yakılır. Uzun farlar sisli havalarda uzağı görebilmek için kullanılır. Ancak fazla ışık yaydıkları için karşıdan gelen sürücülerin gözlerinin kamaşmasına ve yolu görmesine engel teşkil eder. Bu nedenle sisli ve yağmurlu havalarında dışında uzun farların kullanılmaması gerekir. Selektörlerde uzun farların kısa süreliğine yakılıp söndürülmesi olduğu için sisli olmayan havalarda uzağı görebilmek içinde kullanılabilir. Gecelerin yol ışıklandırmasının olmadığı yollarda yol hakimiyetini sağlamak ve dönüşleri daha iyi görebilmek için sürücüler kısa süreliğine selektör yakarlar. Bu ayrıca gidişli gelişli yollardaki virajlarda karşıdan gelen sürücülerin aracı farketmesi için bir uyarı niteliği de taşır.