Her yaştan insanın kullandığı enerji içecekleri içerdekileri yüksek kafein nedeniyle fazla tüketildiklerinde zararlı olabilmektedir. Peki enerji içecekleri neyden yapılır? Biliyor musunuz?

Günümüzde kullanımı oldukça yaygın olan enerji içecekleri uyanıklık vermesi ve insan vücudunda dinçlik meydana getirmesi nedeniyle özellikle spor aktiviteleri yapan kişilerce tüketilmektedir. Enerji içeceklerini her yerde bulmak mümkün. Özellikle büyük marketlerde çeşitli markalarda enerji içecekleri satılıyor. İnsan vücudunda meydana getirdiği dinçliğin yanı sıra uzmanlar enerji içeceklerinin zararlarına da dikkat çekiyor. Dünya üzerinde kullanım oranı gittikçe artan enerji içeceklerinin içerisinde hangi maddeleri barındırdığını biliyor musunuz?

Enerji içeceği nedir?

İçerisinde bedensel ve zihinsel performansı arttırmak amacıyla bir takım bileşenler bulunan içeceklerdir. Hemen hemen bütün enerji içecekleri oranları değişmekle birlikte kafein içermektedir. Kafeinin bilindiği gibi beyin işlevlerini harekete geçirmesi, uyanıklık ve dikkati arttırması ile bilinir.

Enerji içeceklerinin içerisinde bulunan bileşenlerden biri şekerdir. Bazı enerji içecekleri şeker içermemektedir ancak ekseriyetinde enerji içeceğinin içerisindeki kalorinin temek kaynağı içerisinde bulunan şekerdir.

B vitaminleri de enerji içeceklerinde bulunmaktadır. Yenilen besinlerin insan vücut sisteminin kullanabileceği enerjiye dönüştürülmesinde B vitaminleri önemlidir.

Enerji içeceklerinde bir takım amino asit türevleri vardır. İnsan vücudunda da doğal olarak üretilen taurin ve L-karnitin buna örnek olarak verilebilir. Beynin işlevlerini olumlu yönde etkileyen Ginseng enerji içeceklerinde bulunuyor. Ayrıca kafein oranını arttırmak amacıyla enerji içeceklerinde Guarana da vardır.

Yoğun kafein sağlığa zararlı

Ülkemizde ve dünya genelinde yaygınlığı hızla çoğalan enerji içecekleriyle ilgili Dünya Sağlık Örgütü (WHO) insan sağlığına olumsuz etkilerinin olduğunu duyurmuştu.

Çünkü enerji içeceklerinin içerisinde bulunan yoğun kafein özellikle çocuk yaşlardaki kişilerin sağlığı için büyük bir risk oluşturuyor. Bu nedenle fazlaca tüketilen enerji içecekleri kafein zehirlenmesine neden olmaktadır.