Yemek yemek günlük hayatımızın içerisinde sıklıkla yaptığımız bir eylem. Yaşamımızı devam ettirebilmek için beslenmek zorundayız bunun içinde yemek yeriz. Yiyecek ihtiyacımızı karşılarken uyulması gereken kültürlere ve geleneklere göre değişkenlik gösteren bazı sofra adapları vardır.

Evimizde ailemizle, ya da misafir kabul ettiğimizde veya bir yere davet edildiğimizde insan ilişkileri çerçevesinde hep beraber sofralar kurulur, yemekler yenilir. İnsan yemek yerken kendisini göremez. Bu nedenle tek başına yemek yerken yaptığı bir takım davranışları topluluk içerisinde sergilememesi gerekir.

Toplum içerisinde yemek yerken uyulması gereken gelenek ve göreneklerden gelen bir takım kurallar bulunur. Bu kuralları tek başına yemek yerken de alışkanlık haline getirmesi kişi için olumlu bir davranıştır.

Aşağıda sofrada yemek yerken nasıl davranılmalı? Sofrada uyulması gereken kurallar nelerdir? Yemek yeme adabı nedir? gibi soruların cevaplarını sizler için bir araya getirdik.

Yemek yerken asla sakız çiğnenmemeli. Bu yemek içinde uygun olmamakla birlikte sofrada bulunan diğer insanlara karşı saygısızlığı ifade eder.

Sofradan zorunlu olunmadığı müddetçe kalkılmaz. Hep beraber oturulan sofradan yine hep beraber kalkılmalıdır.

Yemek yemeye başlamadan önce dua etmek ve yemeğe besmele ile başlamak güzel bir davranıştır. Yine aynı şekilde yemekten sonra da duada bulunulması önemli bir davranıştır.

Yemek yenirken ağız kapalı bir şekilde çiğneme işlemi yapılmalı. Aynı şekilde ‘şapırdatma’ şeklinde tabir edilen sesler çıkarmamaya özen göstermeliyiz.

Çocukluğumuzda annemizden sıkça duyduğumuz gibi yemek yerken konuşulmamalı. Çünkü ağız içerisinde güzel denilemeyecek bir görüntü oluşturan yiyeceklerin gözükmesi rahatsızlık vericidir.

Yine aynı şekilde ağzımızda yemek varken kahkaha atılmamalı veya mümkünse gülmemeye çalışılmalıdır.

Sofrada tuz, ekmek veya su gibi ihtiyaçlarımızı isterken kibar bir şekilde yüksek olmayan bir sesle istemeliyiz.

Bayanlara sofrada öncelik verilmeli ilk bayanların oturması beklenmelidir.

Sıcak yemekleri soğutmak için yemeklerin üstüne üflenmemeli.

Yemek yerken dirsekler masaya dayandırılmamalı.

Eğer sofrada misafirler bulunursa onlardan önce masadan kalkılmamalı.

Yemeğin sonunda kürdanla dişlerimizi karıştırırken diğer elimizle ağzımızı kapatmalıyız.

Parmakları yalama gibi rahatsızlık verecek hareketlerden sakınılmalı.

Yemek sofrasında sigara içilmemeli ve çöp atılmamalı.