Tüketilmesi insan sağlığı için ciddi risk oluşturan zararlı besinler ve maddeler vardır. Bunların en başında da sigara, alkol ve uyuşturucu gelmektedir.

Günümüzde tüketim toplumunun yaygınlaşmasıyla birlikte insanların günlük hayatta tükettikleri besinlerin çeşidi artmıştır. Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararları maddelerin kullanımı yüksek düzeydedir. Bu sebeple toplumda adı duyulmamış bilinen veya bilinmeyen birçok hastalık baş göstermektedir. Genellikle stres ve üzüntü gibi sebeplerle başlandığı iddia edilen sigara, alkol ve uyuşturucunun kullanımı sonu ölümle biten durumların yalanmasına neden olmaktadır.

Dünyada kullanımı oldukça yaygınlaşmış olan sigaranın insan sağlığına olan zararları ise saymakla bitmeyecek düzeydedir. Sigara içilmese bile sigara tüketilen ortamlarda uzun zaman geçirmekte sigaranın zararlı etkilerine maruz kalmak için yeterli olmaktadır. Yapılan araştırmalar sigara tüketim yaşının oldukça düştüğünü çocuk denebilecek yaşlarda da sigara kullanımının yaygın olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Sigaranın en büyük zararı dumanın çekildiği ciğerlerde meydana gelmektedir. Oksijen yerine sürekli dumana maruz kalan ciğerdeki tahribat çok büyük olmakta sonu kansere kadar varmaktadır. Sigara vücuttaki birçok organa zararı dokunan bir tüketimdir.

Ağızda, dudakta ve nefes borusunda yaraların oluşmasına ve nefes darlığı çekilmesine sebebiyet verir. Ayrıca iç organlara verdiği zararlar da çok fazla olmaktadır. Sigara kanserli hücrelerin çoğalmasına neden olur. Akciğer kanserinin ve koah anfizemanın en başlıca sebebi sigara tüketilmesidir.

İnsan sağlığının en büyük düşmanları olan zararlı besinler olarak başı sigaradan sonra alkol çekmektedir. Yüksek miktarda alkol tüketimi vücutta büyük tahribat meydana getirir ve en büyük zararı kanser ve karaciğer yağlanmasına neden olmasıdır. Alkolün zararları arasında ciltte çabuk kırışma, cilt üzerinde kızarıklık, lekelenme ve egzamadır.

Ayrıca alkolün sağlığa olan zararının yanı sıra yaşamınızda da olumsuz etkiler meydana getirir. Alkol yüzünden birçok cinayetler işlenmiş, kazalar yapılmış ve aileler dağılmıştır. Bu nedenle alkolün hem dinen hem de geleneklerde içilmesi uygun görülmemiştir.

Uyuşturucu ise meydana getirdiği bağımlılık ve bilinç kaybı nedeniyle en tehlikeli ve zararlı besinler arasında başı çekmektedir. Uyuşturucunun insan bedenine verdiği zararların yanında bu madde bağımlılık oluşturduğu için tüketilmediği zamanlarda krizler geçirilmesine ve çevreye ciddi zararların verilmesine neden olur.

Bunun yanı sıra işlenmiş gıdalarda fazla tüketildiği takdirde sağlık açısından ciddi riskler doğurur. Bu nedenle işlenmiş besinlerin yerine doğal yollarla üretilmiş besinlerin tüketilmesi daha doğru olacaktır.