İnsan sağlığına büyük zararları olan çok sayıda uyuşturucu maddesi bulunmaktadır. Bu yazımızda bu maddelere yer vereceğiz.

Uyuşturucu etki meydana getiren maddeler 3 ana kategoride sıralanabilirler. Bunlar merkezi sinir sistemini yavaşlatan, merkezi sinir sistemini uyaran ve merkezi sinir sistemi bozan maddelerdir.

Merkezi sinir sistemini yavaşlatan uyuşturucuların sinir sisteminde meydana getirdiği etki dolayısıyla beynin algılama hızı yavaşladığı için hareketler de yavaşlamaktadır. Bunların başında afyon gelmektedir.

Afyon sinir sistemini yavaşlatan maddeler arasındadır. Tadı ve kokusu ağır olan afyon çoğunlukla sigara tütünüyle karıştırılarak kullanılır.

Morfin ise afyonun bazı maddelerde birlikte kimyasal hale dönüştürülmesiyle elde edilen bir uyuşturucudur. Morfinin kokusu yoktur ve suda eriyebilmektedir. Hap ve kapsül şeklinde kullanılabildiği gibi daha ziyade deri altında enjekte edilmesiyle tüketilen bir uyuşturucudur ve meydana getirdiği etkisi afyondan daha güçlüdür.

Eroin için morfinin yarı sentetik halidir diyebiliriz. Uyuşturucu maddeler arasında en fazla bağımlılık yapan uyuşturucudur. Yüksek dozda kullanıldığında ise kısa bir süre sonra ölüm gerçekleşir. Eroin genelde enjekte ve buruna çekme yoluyla kullanılır.

Kodein de morfinden türetilen diğer bir uyuşturucu maddedir. Yaygın olarak enjekte etmekle ve ağız yoluyla tüketilir. Merkezi sinir sisteminin yavaşlamasına neden olan diğer uyuşturucu maddeler ise şu şekildedir; Barbituratlar, Trankilizanlar, Sedafifler, Metadon ve Uçucu Çözülüler.

Bunun yanında merkezi sinir sistemini uyaran uyuşturucularda bulunmaktadır. Bu uyuşturucular merkezi sinir sisteminin aktivitesini hızlandırır ve daha fazla bağımlılık meydana getirirler. Bu nedenle kullanım dozu giderek arttırılır.

Bu türdeki uyuşturucu etki meydana getiren maddelerinin başında Kokain gelmektedir. Kokain Güney Amerika'da yetişen Koka ağacından yapılır. Kokain maddesinin yapısı kristalizedir ve de kokusuzdur. Çoğunlukla burun yoluyla kullanılırken sigara yoluyla ve vücuda enjekte edilerek de kullanılabilmektedir.

Son zamanlarda giderek daha fazla kullanılmaya başlanan sentetik uyuşturucu türü olan ecstasy pembe veya sarı renkli tabletler ve kapsüller şeklinde bulunmaktadır. Merkezi sinir sistemini uyaran diğer uyuşturucu maddeler ise şu şekilde sıralanabilir; Captagon, MDA, MDE, MBDB, DOB ve Crack.

Merkezi sinir sistemine direk etki ederek beyinde ve vücutta büyük tahribatlar meydana getiren uyuşturucular ise insanın ruhsal durumuna etki ederek halüsinasyonlar görmesine neden olmaktadır. Bu uyuşturucu türü en tehlikeli olanıdır.

Bu uyuşturucuların başında Marihuana gelmektedir. Kişinin ruhsal yapısını etkileyen kenevir bitkisinden üretilir. Kurutulan kenevirler tütün şekline getirilir. Bu uyuşturucu insan vücudunda otuz gün süreyle kalmaktadır.

Hint Keneviri bitkisi özellikle tropik ve ılıman iklimlerde yetişen bir bitkidir. Uyuşturucu etkiye sahip olan kenevir bitkisi sigara gibi sarılarak tüketilir.

Merkezi sinir sitemini bozan diğer bir uyuşturucu madde ise Meskalin’dir. Ananasa benzeyen peyato kaktüsünden üretilmektedir. Güçlü ve acı bir tadı vardır. Ancak ülkemizde yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Esrarın ise hammaddesini haşhaş oluşturur. Haşhaş kenevir bitkisinin toplanıp kurutulmuş ve sıkıştırılmış şeklidir. Rengi genelde krema rengindedir. Esrar genelde sigara biçiminde sarılarak ve damar yoluyla kullanılan bir uyuşturucudur. Diğer tehlikeli uyuşturucu maddeler ise LSD (Lysergic Acid Diethylamide ve PCP(Phencyclidine)’dir.