Yüksek gürültüye maruz kalmak ya da yüksek sesle müzik dinlemek çevreye rahatsızlık verebildiği gibi kulaklarınızda da telafisi mümkün olmayan zararlara yol açabilmektedir.

Özellikle son dönemlerde yaygınlaşan yüksek ses sistemlerinin çevreye verdikleri rahatsızlıkların yanında işitme kayıplarına yol açabildiği görülmüştür. Bu nedenle ister ses sistemiyle ister kulaklıkla müzik dinlerken ses seviyesini iyi belirlemek gerekir. Yüksek desibelli sesler son derece hassas bir organ olan kulağa ve kulak zarına zarar verebilmektedir. Bunun sonucunda da işitme kayıpları yaşanması kaçınılmazdır.

Sesi yüksek bir şekilde uzun süre müzik dinlediğinizde ya da gürültüye maruz kaldığınızda kulağınız bir süre sonra ses titreşimlerini algılamamaya başlar. Bunun sebebi artık yüksek seviyedeki ses dalgalarını beyne iletemiyor oluşudur. Kulak kepçesi tarafından toplanan ses titreşimleri dış kulak yoluyla kulak zarına ulaşır. Ardından orta kulaktaki kulak kasları sayesinde ses titreşimleri beynin algılayabileceği bir düzeye getirilir. Beynin algılayabilmesi için hazır hale getirilen ses titreşimleri iç kulakta bulunan bir takım hücreleri harekete geçirir ve ses titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürülerek beynin işitme merkezine gönderilir ve duyma işlemi gerçekleşir. Ancak orta kulakta kulak kasları uzun süre yüksek sese maruz kaldığından görevi yapmakta zorlanır bu nedenlere kulak zarında ve kulağın diğer yapılarından tahribatlar yaşanır. Yüksek sesle müzik dinlemelerinin sakıncaları konusunda bu bilgi bile müzik dinlerken ses seviyesinin ne oranda olması gerektiği konusunda sizi düşündürmeye sevk edecektir.

Yüksek sesle müzik dinlemek gibi kulağımıza zarar veren davranışlar sonucunda işitme sisteminde oluşan tahribat nedeniyle kulak artık sesleri algılamakta zorlanır bu süreçten sonra insanın tekrar duyabilmesi için işitme cihazları kullanmasından başka çaresi kalmaz. Silah sesleri, top sesleri, uçak sesleri veya düğünlerde veya davetlerde hoparlörlerin yakınında yüksek sese maruz kalan kimselerde ani işitme kayıpları yaşanabilmektedir. Daha sonra kulakta uğultu ve çınlama şeklinde kendini gösteren bu durum daha ileri ki seviyelerde işitme kaybıyla sonuçlanabilir.