Tren yolculukları diğer ulaşım araçlarıyla yapılan yolculuklar arasında en avantajlı olanlarından biridir. Tren yolculukları güvenli midir? Siz de merak ediyorsanız tren yolculuklarının en güvenli yolculuk şekillerinden birisi olduğunu belirtelim. Çünkü sabit bir ray üzerinde ve belirli bir rotada seyir alındığı için kaza yaşanması olasılığı çok düşüktür.

Çok istisnai durumlar olmadığı müddetçe tren kazalarının çoğu dışarıdan gelen etkenlerden dolayı yaşanır. Trenler normal şartlarda raylardan çıkmaz ancak raylı sistemle ilerlediği için tren raylarında dışarıdan bir aracın veya canlının bulunması durumunda manevra yapamayacağından dolayı bu tür durumlarda kaza yaşanması muhtemeldir.

Uçak veya karayolu seyahatlerinde yaşanabilecek kazalarda hayatta kalma şansınız tren ile yapılan seyahatlere oranla düşüktür. Dev bir demir kütlesi olan uçak ile saatte yaklaşık 700-800 kilometre hızla yere çakılmalarda ölüm kaçınılmaz olmaktadır.

Aynı şekilde karayollarında motorlu taşıtlar ile yapılan kazalarda hem araçların yapısı hem de sürüş şekli ve yolların yapısı nedeniyle kaza yaşanması ihtimali oldukça yüksektir. Ancak trenler belirli sabit raylar üzerinde gittikleri için kendiliğinden bir kaza meydana gelmez. Yani 2 tren birbirine istisnai durumlar yaşanmadığı müddetçe çarpmaz veya raydan çıkmaz. Geçmişte yaşanan tren kazalarının büyük bir çoğunluğu raylarda bulunan yabancı unsurlardan dolayı yaşanmıştır.

Yani tren raylarına çıkan bir araba veya canlı nedeniyle trenin manevra kabiliyeti bulunmadığından dolayı kazalar yaşanmıştır. Aynı zamanda raylarda meydana gelen arızalardan dolayı da tren vagonlarının raylarda çıkması durumları yaşanmıştır. Ancak bu kazalarda ölüm oranları diğer ulaşın araçlarında yaşanan kazalardaki ölüm oranlarından azdır. Sonuç olarak trenle yolculuk yapmak güvenli mi? şeklinde bir soru yöneltiyorsanız bu tür bir yolculuk yapmanızın hem daha güvenli hem de daha birçok ayrıcalık getirdiğini belirtmek gerekir.

Tren yolculukları güvenli olmasının yanında sağladığı birçok ayrıcalık ile cezbedicidir. Tren istasyonları genelde şehir merkezlerine yakın yerlerde bulunur. Trenden iner inmez şehir merkezlerine çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Uçak veya otobüs yolculuklarında olduğu gibi gitmeniz gereken yere ulaşmak için birkaç vasıta değiştirmenize gerek kalmaz.

Tren yolculuklarında uzun süreler beklenilmez. Uçağa binerken saatler öncesinden chek-in yaptırmanız gerekir, biniş kartını almanız izin bazen saatlerce havaalanında kuyrukta beklersiniz. Uçak seyahatlerinde olduğu gibi otobüs ile seyahat ederken de çok fazla zaman kaybı yaşanır. Bu nedenle tren yolculukları hem hızlı olması hem de önceden bir takım işlemlerden geçmenize gerek kalmamasından dolayı oldukça avantajlı bir tercihtir.

Son yıllarda ülkemizde de faaliyete geçen hızlı trenler ile bir noktadan bir noktaya daha hızlı bir şekilde ulaşılabilmektedir. Bu sayede önceden saatler süren yolculuklar çok kısa sürede yapılabilmektedir.