Arabanın en önemli parçaları araca yön veren lastiklerdir. Bu nedenle düzenli olarak o-kontrol edilmeyen lastikler bir süre sonra aşınabilir veya patlayabilir. Arabanın lastiği patlarsa ne yapılmalı? Araba lastiği değiştirme nasıl yapılır?

Arabalar sahip oldukları tekerlekler sayesinde yol alabilmekte ve yönlendirilebilmektedir. Araçların en önemli parçalarından birisini oluşturur tekerlekler. Bu da araç lastiklerinin düzenli bir şekilde bakımlarının yapılmasını ve kontrol edilmesini zorunlu kılar.

Araç lastiklerinin ömürleri ortalama 45 bin km olarak öngörülür. 45 km’den daha fazla yol alan lastikler bir süre sonra büyük risk oluştururlar. Özellikle engebeli yollarda sıkça kullanılan lastikler daha hızlı bir şekilde yıpranmaktadır. Böylece araç lastiklerinin patlama ihtimalide artar ve araba lastiği değiştirme konusunda mecbur kalırsınız. Bu gibi durumların yaşanmaması için yapmanız gerekenler vardır.

• Araç lastiklerinin basınç değerleri ve diş aralıkları haftada bir kez olmak üzere kontrol edilmeli

• Arabalara aşırı yükleme yapılmaktan kaçınılmalı. Aksi bir durum lastiklerin patlamasını kolaylaştıracaktır.

• Bunun yanı sıra her kullanımdan önce arabanın etrafında bir tur atarak lastiklerin gözden geçirilmesinde fayda vardır.

Tüm bu kontrolleri yaptığınız halde arabanız lastikleri çeşitli sebeplerden dolayı patladı. Ne yapmalısınız? Özellikle yolda seyir halindeyken lastik patlaması durumda kazaya sebebiyet vermemeniz için sakinliğinizi korumanız gerekir. Panik yaparsanız aniden frene basma ihtimaliniz artar. Bu şekilde aracın kontrolünü kaybedebilirsiniz. Lastik patlaması durumlarında hangi teker patlamış ise araba o yöne doğru çekme yapmaktadır. Bu durumda paniğe kapılmadan direksiyona iyice tutulmalı ve direksiyon hâkimiyetini kaybetmemeye çalışmalısınız. Panik anında direksiyonu çekme yapan yöne doğru kırmanız kaza riskini arttırır. Lastiklerden biri ya da bir kaçı patladığından frene aniden değil, yavaşça basılmalı ve araba güvenli bir yere doğru yönlendirilerek ilerlenmelidir. Yolda durmanız başka kazalara da sebep olabilir.

Uygun bir alana aracınızı yanaştırdıktan sonra ilk olarak flaşörleri yakmalısınız. Ardından aracın önüne ve arkasına varsa ikaz işareti yoksa diğer sürücülerin görebileceği uyarı nesneleri koymalısınız. Bu noktadan sonra araba lastiği değiştirme konusunda bilgi sahibi olup olmamanıza göre yapmanız gerekenleri siz belirlemelisiniz. Biliyorsanız lastiğinizi kendiniz değiştirebilir böyle bir imkânınız yoksa yol yardımdan yardım talep edebilirsiniz. Yakınlarda benzin istasyonu ya da oto tamircisi varsa profesyonel bir yardım almanız en doğru hareket olacaktır.