Ses titreşimlerini meydana getiren elektrik akımlarını titreşimlere dönüştüren mekanizmaya hoparlör denilir. Duyduğumuz sesler dışarıdan kulağımıza gelir. Kulağımız aracılığıyla çeşitli aşamalardan geçerek iç kulakta elektrik akımına çevrilen ses titreşimleri beyinde ses olarak yorumlanır. Müzik dinlerken, televizyon izlerken veya telefonla konuşurken kullandığımız elektronik cihazların hemen hemen hepsinde hoparlör bulunur. Bu kadar hayatımızın içinde olmasına rağmen Hoparlör nasıl çalışır? Hiç merak ettiniz mi?

Hoparlörlerin çalışma prensipleri elektrik akımlarına ve oluşan manyetik alanlarla ilişkilidir. Hoparlörlerin içinde dairesel bir biçimde sabit bir disk bulunur. Bunun yanı sıra elektromıknatıslar da vardır. Elektromıknatıslar elektrik akımları aracılığıyla mıknatıslanmaktadır. Bu iki mekanizma birbirlerini itip çekme hareketiyle titreşim oluşmasına neden olurlar. Oluşan bu titreşimler yani ses titreşimleri diyaframa iletilir ve sonuç olarak ses meydana gelir. Diyaframlar sesi iyi çıkarabilecek kalitede malzemelerden üretilir. En hafif bir dokunmada bile diğer nesnelere oranla diyaframdan daha çok ses titreşimleri yayılır.

Hoparlörlerin içinde amplifikatörden gelen teller sabit bir mıknatısın kutupları arasına asılmış boyutları küçük olan bir bobine entegre edilmektedir. Elektrik akımları tellerin bağlandığı bobinden geçtiğinde manyetik bir alan oluştururlar ve mıknatıslanma ile bobin sabit mıknatısa doğru çekilmeye başlar. Bu çekimin oranı oluşan manyetik alanın şiddetine ve elektrik akımına göre değişir. Son aşamada hoparlör bobinden gelen ses titreşimlerini hava yoluyla yaymaktır. Daha sonradan kulak yoluyla beyne gönderilen bu ses dalgaları beyin ses olarak yorumlanır.