Ütü cihazına koyulan su daha uzun süreli kullanım için önemlidir. Ütü cihazına konulacak olan yanlış su cihazın ömrünü azaltır.

Ütü yaparken ütü cihazının kaliteli olması daha iyi sonuçlar elde edilmesi açısından önemlidir. Ütü yaparken doğru suyun kullanılması cihazın aksamlarının daha düzgün çalışmasına ve kireçlenmenin önlenmesine yarar. Aksi durumlarda cihazın ömrü daha kısa olurken yapılan ütüden de beklenilen sonuçlar alınamayabilir.

Ütü cihazlarında buzdolabında eriyen sular kullanılabilir. Buzluk bölümünde çözülen buzların sularının toplanması amacıyla kap bulunur. O kaplarda biriken suları ütü yaparken değerlendirebilirsiniz. Çünkü bu sular kireçsiz ve temiz olmaktadır.

Ancak bunun dışında musluk sularının kullanımı da tercih edilebilir. Bunun için ilk yapmamız gereken suyun kireç oranını öğrenmektir.

Eğer musluk sularındaki kireç oranı çok fazla ise kabın yarısına kadar musluk suyu diğer yarısında da saf su eklenebilir.

Ütülere sıcak su konulmamalı. Yani önceden ısıtılmış sıcaklık derecesi yüksek su ütülerde kullanılmamalı. Kullanılan suyun ne çok soğuk ne de çok sıcak olması gerekir. Genelde ılık su kullanılması tavsiye edilir