Klavyedeki Page Up tuşu çok sık kullanılan bir tuş değildir. Bunun ana sebebi bu tuşun ne işe yaradığının çoğu kişi tarafından bilinmiyor oluşudur.

Page Up ve Page Down klavyenin sol kısmında yön tuşlarının hemen üzerinde bulunan birbirleriyle bağlantılı iki tuştur. Daha çok sayfa geçişlerinde kullanılır. Microsoft Word programını kullanırken sıklıkla tercih edilir. Bu tuşların görevlerini belirtmek gerekirse Page Up tuşu önceki sayfaya, Page Down tuşu ise sonraki sayfaya geçilmesine yarar.

Kısaca bu tuşlar yazı yazarken imleci taşımaya yarar ve kaydırma çubuklarının yerine tercih edilir. Tuşlardan birine basılması durumunda yazı metninde yukarı ya da aşağı yönde olacak şekilde, her seferinde yaklaşık bir sayfalık aralıklarla geçişler sağlanır.

Page Up tuşu ne işe yarar?

Page Down ve Page Up tuşları birbirlerine bağlantılı olarak çalışır ve tam tersi bir görev görürler.

Page Up tuşunun tam olarak ne işe yaradığını örneklendirmek gerekirse yazı editörlerinde bir sayfa geri gidebilmesine olanak verir. Burada kastedilen sayfa ekran ölçülerine ve yazı programındaki ayarlarınıza göre değişiklik gösterir.

Page Up bunun yanı sıra web tarayıcılarında bir ekran boyutu oranında yukarıya çıkılmasını sağlar. Sayfanın ne kadar sağıya iniş yapacağı yine ekran ayarlarınız ile alakalıdır.

Page Down tuşuna basılı tutarsanız sayfanın en altına inene kadar sayfaların aşağıya kaymasına neden olursunuz.

Eğer Facebook gibi sosyal medya platformlarını kullanıyorsanız Page Down sayfanın aşağıya inişi sonsuza kadar devam edebilir. Ancak Page Up tuşuyla sayfaların yukarıya kayması bir yerden sonra durur.