Çoğu bilgisayar kullanıcısının bilmediği ama birçoğunun da çok işine yarayan klavye tuşlarından bir tanesi de insert tuşudur.

İnsert tuşu klavye üzerinde bulunmasına rağmen bilgisayar kullanıcılarının çoğunlukla ne işe yaradığını bilmediği bilse de kullanmayı tercih etmediği bir yazı tuşudur.

İnsert tuşu genellikle klavyenin sağ üst köşesinde konumlandırılır ve üzerinde ‘Insert’ ya da ‘Ins’ ifadesi bulunur. Kısaca yazı yazarken harf hatalarının kolayca düzeltilmesine yarar. Özellikle Microsoft Word yizi yazı yazma programlarında eksik yazılan bir harfi tamamlamada kullanılmaktadır.

İmleci kelimenin arasına getirip eksik harfi araya kolay bir şekilde yazabilmenize olanak veren bu tuş ile yazı yazarken imleci fare ile hareket ettirmeye gerek kalmaksınız kelimeler üzerinde değiştirme işlemi yaparken harf silmeden istenilen harf doğrudan üzerine yazılabilir.

Bu pratik bilgiyi örneklendirmek gerekirse Word ya da diğer kelime işlemcilerinde ‘ENTER’ yazmak isterken harf hatası yaptınız. Yani ‘ENTER’ yerine ‘ENTSR’ yazıldı. Ortadaki S harfini düzeltmek için İnsert tuşuna bastıktan sonra S harfinin önüne imleci taşıyıp E tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Bu sayede silme işlemi yapmadan doğru harfi yanlış harfin yerini alır. İnsert tuşu bir kez basıldığında sonrasında yapılacak tüm işlemlerde aktif hale gelmektedir. Bundan dolayı bu tuş ile kullanımınızı tamamladığınızda bir kez daha basarak pasif hale getirmeniz gerekir. Bu tuşun aktif ya da pasif olduğunu anlama için imlecin rengine bakmanız yeterlidir. Tuşa basıldığında imleç renk değiştiriyorsa tuş aktif demektir.

1990’lı yıllarda daha çok kullanılan bu tuş günümüzde ya bilinmediğinden ya da kullanılmak istenmediğinden dolayı çok az kullanım oranına sahiptir. Bununla birlikte çoğu yazılımın da bu tuşu artık desteklemediğini belirtmek gerekir.