Geleneklerimizden gelen bir lezzet olan Türk kahvesi kanser risklerini büyük oranda düşürdüğü gibi diğer birçok faydaları da bulunmaktadır.

Türk kahvesi sıradan kahve değil insan sağlığına yararları fazla olan bir içecektir. İyi pişirilen bir Türk kahvesinin antioksidan deposu olduğunu hemen belirtelim. Araştırmaların ortaya çıkardığı bir gerçek ise hepsinden önemli bir konumdadır. Buna göre her gün düzenli olarak içilen Türk kahvesi kanser oluşumu riskini büyük oranda azaltıyor.

Alzheimer hastalığına karşı faydalı

Türk kahvesinin dünyada yaygın bir şekilde görülen Alzheimer’a karşı koruyucu bir kalkan olduğu saptanmıştır.

İçindeki Kafein Bilişsel Fonksiyonları Hızlandırıyor

Türk kahvesi içerisinde bulunan kafein, bilincin açılmasını ve algıda hızlanmayı sağlıyor.

Türk kahvesinin tansiyona etkisi var mı?

Türk kahvesinin tansiyon yükselmesinde sebep olduğu doğru ancak bu eksik bir bilgidir. Kahve içerisinde bulunan kafein kısa süreliğine tansiyonun yükselmesine neden olur, ancak devamlı tansiyon sorunu yaşayan kişilerde olumsuz bir etkisi yoktur.

Vücuttaki yağ yakımını hızlandırıyor

Kafeinin yağ yakımını hızlandırdığı biliniyor. Spordan veya sabah kahvaltından yarım saat önce kadar içilen Türk kahvesi içerisinde bulunan yoğun kafein sayesinde vücutta daha fazla yağ yakılmasını sağlıyor.

Kalp hastalıklarını önlüyor

Türk kahvesinin içindeki antioksidan kalp sağlığı açısından önemlidir. Yapılan bilimsel araştırmalar düzenli olarak Türk kahvesi tüketilmesinin kalp hastalıklarına yakalanma riskinin büyük oranda düşürdüğünü ortaya koymuştur.

Şeker hastalığına faydalı

Yine Türk kahvesi düzenli olarak tüketildiğinde Tip-2 diyabete yakalanma riskini yüzde 23 oranında düşüyor.

Safra taşı oluşmasını önlüyor

Kadınlarda daha sık görülen safra taşları Türk kahvesi içen kadınlarda içmeyenlere göre daha az olmaktadır. Yapılan araştırmalar düzenli bir şekilde günlük 3 fincan Türk kahvesi içen kadınlarda safra taşı oluşumu içmeyen kadınlara kıyasla yüzde 25 oranında daha az olmaktadır.

Karaciğer yağlanmasına faydalı

Karaciğer yağlanmalarında da kahvenin önemli bir etkisi olur. Türk kahvesi içenlerde karaciğer yağlanmasının ve buna bağlı olarak iltihaplanmanın daha az olduğu görülmüştür. Buna ek olarak uzmanlarca kahve telvesinin ciltteki pürüzlerde azalma meydana getirdiği ifade edilmektedir.