Sinir hastalığı günümüzde yaygın olan hastalıkların başında gelir. Sinir hastalığının çok sayıda belirtileri bulunur.

Sinir hastalığının belirtileri nedir? Sorusuna geçmeden önce sinirin ve sinir hastalığının ne anlama geldiğini açıklamak gerekir. Bir takım nedenlerden dolayı insanın duygularını yoğun ve sert bir şekilde dışa vurum duygusuna sinir adı verilir. Tıpta ise duyu uyarılarını beyinden organlara, organlardan beyne iletimini sağlayanı teller ve bunların oluşturduğu ağa sinir denilir.

Sinir sisteminde meydana gelecek olan bir sorun vücuttaki diğer sistemleri de etkilemektedir. Sinir sistemine olumlu ya da olumsuz etkileri yapısal veya fonksiyonel olarak meydana gelebilir. Sinir siteminde meydana gelen bir takım etkiler sinir hastalığının gelişmesine neden olmaktadır.

Vücuttaki hücreler kendilerini yenileyebilirler ancak sinir hücrelerinin böyle bir özellikleri bulunmaz. Yani hasar gören sinir hücreleri kendilerini yenilemezler. Vücutta olan hücreler kendilerini yenileme özelliğine sahip olmasına rağmen, sinir hücreleri yani nöronlar hasar gördüklerinde yenileme işlemi gerçekleşmez.

Sinir hastalığına neden olacak birçok sebep sayılabilir. Zehirlenme, travma veya doğuştan gelen bazı etmenler sinir hastalıklarına sebebiyet verebilmektedir. Bununla birlikte kullanılan bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı sinir hastalıkları kendini gösterebilir. Hayatın içerisinde bazen her şey istediğimiz şekilde yürümeyebilir.

Çoğu insan bu gibi durumlarda depresyon ve strese girebilir. Bu nedenlerden dolayı sürekli sinirli, öfkeli ve gergin olan insanda bir süre sonra sinir hastalıkları gelişme gösterir. Aynı şekilde her şeyi kafasına takmak, aşırı titiz olmak veya bazı kişilik problemlerinden kaynaklı sinir hastalıklarına da rastlanmaktadır.

Sinir sisteminde bir takım hastalıkların sonunda ortaya çıkan belirtilere sendrom denilmektedir. Sinir hastalıklarının belirtileri kişinin yapısına, psikolojik direncine göre kendini göstermektedir. Fakat genel anlamda psikotik ve nörotik olarak görülür.

Sinir hastalığı olan insanlar insan ilişkilerinde bir takım değişikliklere gider. İçe kapanarak insanlarla ilişkilerini kısıtlar. Sinir hastalığının belirtileri arasında histerik olanlar da sayılabilir. Uyuşma, bayılma, karıncalanma, bellek yitimi, histerik felç gibi belirtiler sinir hastalığını işaret etmektedir.