Kilitli nesneleri açmak ya da kapamak için üretilen malzemesi daha çok demir gibi metaller olan aletlere anahtar denilmektedir.

Anahtarlar günlük hayatta sıkça kullandığımız araç gereçlerin başında gelmektedir. Evimize girerken, güvenlik için kilitlenen bir dolabı ya da nesneyi açarken anahtarlardan faydalanırız. Günümüzde kullanılan anahtarların tarihi çok eski dönemlere dayanır. İnsanlık tarihi boyunca geliştirilmiş olan en önemli güvenlik sistemlerinin başında anahtarlar gelir. Güvenliği ve değeri ifade eden anahtarlar bazı kültürlerde zenginliğin ve bolluğun simgesi olarak görülmüştür.

Antik Roma döneminde icat edilmiş olan anahtar sistemi kilitlerin sadece ait olduğu anahtar sayesinde açılmasını sağlamaktadır.

Anahtarlar nasıl yapılır?

Anahtar kilit sistemlerine uygun bir şekilde yapılır ve kilitli bir nesneyi açıp kapamada kullanılır. Anahtarların ana malzemesini genelde bakır ve demir gibi metaller oluşturmaktadır. Ancak isteğe göre çelik gibi diğer metallerden de anahtarlar üretilebilmektedir. Anahtarlar kilit yuvalarına uyumlu olacak şekilde şekillendirilip, pres makinelerinde basılarak üretilirler. Anahtarların dişleri ise anahtarcılarda ya da çilingirlerde müşterilerin taleplerine göre açılır. Bu dişler uyumlu olarak açıldığı kilit göbeğine tam oturarak kilidi çevirir. Fabrika ortamında üretimi yapılan anahtarlar anahtarcılar veya çilingirlerde satışa sunulurlar. Elektronik kilitler dışında her kilit sisteminin bir anahtarı mutlaka bulunur.

Kilitlerin iç kısmında küçük girinti ve çıkıntılar bulunur. Anahtarların dişleri kilit sistemi içerisindeki bu çıkıntılara göre açılır. Anahtardaki dişler kilit içerisindeki çıkıntılara tam olarak oturur ve dönmesini sağlar. Kilit dili bu dönme hareketi sayesinde içe ve dışa doğru hareket yapar.

Kilit dili, çevirme hareketiyle beraber kapı kasasındaki yuvaya girdiğinde kilitlenme işlemi, yuva içerisinde yine çevirme hareketiyle geri çekildiğinde kilidin açılma işlemi gerçekleşir.