Devasa cüsseleri ile dikkat çeken develer çöl ortamında uzun bir süre susuz kalabilmektedir. Peki develer uzun süre susuz nasıl kalabiliyor?

Yük taşımak ve ulaşım amacıyla binek hayvanı olarak kullanılan develerin etinden, sütünden ve derisinden de faydalanılır. Bir yaratılış harikası olarak develer çöl ortamında yaşayabilecek şekilde yaratılmıştır. Yaratılışlarının gereği vücut yapıları uzun bir süre susuz kalabilecek şekilde dizayn edilmiştir.

İslam’da kurban edilebilen hayvanların arasında yer alan develer ot ile beslenirler ve geviş getirirler. Develerin tek hörgüçlü ve çift hörgüçlü olarak bildiğimiz iki türü bulunmaktadır. Tek hörgüçlü develer genellikle Arabistan, Mısır, İran, Suriye, Afrika, Afganistan ve Güney Asya ülkelerine özgü bir deve türüdür. Çift hörgüçlü develere ise genelde Orta Asya ülkelerinde rastlanır.

Develer uzun boyları, geniş gövdeleri ve sırtındaki hörgüç denilen kamburumsu yapıyla dikkat çeken eğri boyun yapısına sahip bir hayvandır. Develerin hörgüçleri hiçbir işlevi olmayan bir kamburdan ibaret değil besin öğelerinin biriktirildiği bir depo görevi görür.

Develerin ayak yapıları her türlü yer şartlarına uygun bir biçimde tasarlanmıştır. Ayrıca develer çöl sıcaklarından nasıl korunur? diye merak ediyorsanız derilerindeki yalıtım sistemi sayesinde. Develer sıcak havalarda vücut ısılarını dengeleyebilirler.

Develer genelde çöl gibi kurak bölgelerle özdeşleşmiş bir hayvandır. Bu develerin genelde Arabistan gibi kurak bölgelerde sıklıkla tercih edilen bir binek türü olmasındandır. Develer her türlü şartlara dayanıklı olarak yaratılmış vücutları sayesinde kurak bölgelerde de rahatlıkla yaşayabilir. Bu nedenle kural iklimlerde at veya diğer binek hayvanları yerine kullanılan bir türdür.

Develerin ortalama ömürleri 40 ila 50 sene arasında olmaktadır.

Develerin dikkat çeken en önemli özelliği olan hörgüçleri yaygın kanının aksine su ile dolu değildir. Üstünde ağır bir su kütlesi taşıması devenin dengesini sağlamasını zorlaştırır ve yürümesini imkânsız hale getirirdi.

Develerin hörgüçlerinde su değil yap bulunur. Develer hörgüçlerinde depo ettikleri yaklaşık 30 kilo yağı enerji ihtiyaçlarını karşılamak için kullanır. Bu yağlar develerin zor şartlarda besin alamaması durumunda develerin besin ihtiyaçlarını karşılar. Bu sayede develer uzun süre hiçbir şey yemeden yaşayabilirler.

Develer susuzluğa nasıl dayanır?

Develerin hörgüçleri değil ama vücut yapılarında bulunan su depolama cepleri sayesinde susuzluğa dayanıklılık gösterir. Develerin vücut yapıları suyu sonuna kadar kullanır. Su kaynaklarından 90 litreye kadar varan bir su içerler. Dokularındaki su oranı diğer canlılarda olduğu gibi yoğun bir şekilde dışarı atılmaz. Su ihtiyaçlarını dokularından karşılayan develer bunun sonucunda suya ihtiyacı azalır. Bu sayede uzun süre su içmeden yaşayabilir. Aynı şekilde develer vücutlarında bulunan sistem sayesinde aşırı sıcaklarda ve soğuklarda vücut ısısını dengeleyebilir böylece vücudun su kaybını minimum seviyeye indirebilirler.

Örnek vermek gerekirse develer yaklaşık 50 derece sıcaklığa sahip bir ortamda 9 ila 10 gün süreyle hiçbir şey yemeden ve içmeden yaşayabilir. Develer vücutlarında bulunan su miktarı yaklaşık yüzde 40 kayba uğradığında dahi ölmezken, insanın bu kaybı yüzde 12 olması durumunda sonuç ölüm olur.