Hiç düşündünüz mü günlük hayatta sıkça kullandığımız paralar nasıl üretiliyor?

Para günlük hayatımızın en önemli parçasıdır. Lidyalılar tarafından bulunmasının ardından insanoğlu için vazgeçilmez bir unsur olmuştur para. Çokları çok fazla değer verilmemesi gerektiğine inansa da para halen insan hayatındaki önemini korumaktadır.

Dünyada bütün ülkeler para basmakta ve basılan bu paraların kopyalanmaması için çok fazla önlem almaktadır. Özellikle kağıt paralar üzerinden yapılan sahta para kalpazanlığı ülkeler tarafından özel yollarlar kağıt para üretme yollarını zorunlu kılmıştır.

Kağıt paralar bilinenin aksine normal bir kağıttan üretilmezler. Özel kimyasalları ile pamuk ve ketenden üretilen para kağıdı özel bir yapıya sahiptir.

Bu maddelerden üretilen para kağıdının içerisine renkli sentetik parçacıklar konulur. Böylece her para kağıdının özel bir dokusu olması sağlanır. Ayrıca kopyalanmasının önüne geçilmesi için üretim aşamasında gizli tutulan işlemler de bulunur.

Su ile işlenen pamuklar dev bıçaklar ile küçük parçalar şeklinde kesilir. Çeşitli sıkıştırma ve pişirme işlemlerinin ardından bir hamur oluşturulur ve keten ile karıştırılır. amuk ve keten karışımı diğer birkaç işlemin ardından sert hamur haline getirilir. Ardından bu hamur üretim bantlarında inceltilerek kağıt haline dönüştürülür.

Baskı yapılmadan önce para kağıdının üzerine bir takım özel boyalar ile bir takım simgeler konulur. Kağıdın üstüne basılacak olan figürler ise krom kaplı plastik plakalar üzerine bilgisayar teknolojisi ile işlenmesiyle oluşturulur. Son olarak para kağıdının üzerine dijital baskı makineleri ile bu figürler basılarak kağıt para kullanıma hazır hale getirilir.

Kağıt paralar dışında madeni paraların da üretimi yapılmaktadır. Madeni paraların üretim aşamasında bakır, gümüş ve bronz gibi madenler kullanılır. Dev silindirlerden geçirilen bu madenler sikke basım makinesinden geçirilerek yuvarlak şeklinde biçimlendirilir ve pürüzsüz bir yüzey oluşturacak şekilde düzleştirilir

Bu işlem ardından paraların değerlerini belirleyen yazı ve tura şekillerinin basılması için çekiçler kullanılır. Bu çekiçler yardımı ile madeni yuvarlakların üzerine ilgili figürler baskı yapılarak madeni paralar oluşturulmuş olur.