Evlenirken nelere dikkat etmeliyim? Eş seçimi nasıl olmalı? Dünya üzerinde yaşayan herkes bu soruların cevabını merak eder. Bu konuda sizlere birkaç küçük tavsiyemiz olacak.

İnsanoğlunun bu zorlu dünyaya geldiği ve var olduğu andan itibaren konuşmak ve paylaşmak gibi ihtiyaçları da hep olagelmiştir. Şüphesiz insanın birçok ihtiyacını karşılayan bir kurum olan evliliğe tarih boyunca bütün toplumlarda ve kültürlerde kutsallık atfedilmiş ve büyük önem verilmiştir.

Aynı zamanda en çok şikâyet edilen kurumdur da. Evlilik sürecinde yanlış kararlar veren ve işleri yolunda gitmeyen çiftler genelde şikâyetçi olurlar evlilikten ve boşanırlar. Bu nedenle evlilik çağına gelmiş ya da henüz kendini evliliğe hazır hissedebilmiş kişilerin için evlenmeden önce dikkat edilmesi gerekenler ve dikkatlice düşünmeleri fayda getirecek olan herkesin bilebileceği ancak hatırlatmakta yarar olan bazı hususlar vardır.

Öncelikle aile yapıları ve yaşam tarzları birbirine yakın olan çiftler evlilik sürecine artı bir puanla başlar. Aile yapıları, ailelerin görüşleri, beklentileri, yaşam biçimleri ve kültürleri aynı olan çiftler evlilikleri boyunca daha az sorun yaşarlar.

Aile yapısında ve evlilik kurumunda ekonomik sorunlar daha fazla ön plana çıkar. Para istenmese bile burada önemli bir yer tutar. Para harcama alışkanlıkları aynı olmayan çiftler ekonomik yönden evliliklerinde büyük sorunlar yaşar ve sıkıntı çekerler. Hem evlenmeden önce, hem de evlenirken ve sonrasındaki aile yaşantısında birbirlerine yardımcı olan çiftlerin ekonomik yönden sıkıntı yaşamaları ihtimali azalır.

Evlenecek olan kişilerin aynı inanç ve değerlere sahip olması uyumluluk açısından önemlidir. Sadece fiziki yönden uyumlu olmak ve dış güzelliği için evlilik yapmak büyük bir hata olur. Çünkü insanlar birbirlerini iç yönleriyle tanır, birbirleriyle kişilikleri çerçevesinde iletişim kurar, kendi kişilik ve karakterine göre davranışlar sergiler.

Bu nedenle aynı değer ve inanç sahip çiftlerin uyumu daha kolay olmaktadır. Ancak farklı yapılarda, karakterde ve düşüncelerde de olsalar birbirlerine saygı duyabilen ve birbirlerini anlayan kişilerde pekâla evlenebilirler.

Evlenmeden önce dikkat edilmesi gerekenler arasında doğru zamanı belirlemek önemlidir. Kendinizi hazır hissetmediğiniz bir anda çevresel faktörlerin baskısıyla yapılacak olan bir evlilikte sorunlar eksik olmaz. Yanlış zamanda yanlış karar veren kişiler büyük sıkıntı çekebilirler.

Özellikle bunalım dönemlerinden geçen kişilerin bundan sonraki hayatlarını etkileyecek evlilik gibi bir karar hemen itilmesi büyük yanlış olur ve yapılacak olan evlilik büyük bir oranla boşan ile sonuçlanır. Burada ailelere de büyük görevler düşüyor.

Evlenecek olan kişiler öncelikle nasıl biriyle evlenmek istediğine karar vermeli. Kafasında bir profil oluşturabilir. Ancak bu profil sadece dış güzelliğine göre ise yine hata yapılmış olur. Kişi öncelikle kendisini iyi tanımalı ve ne istediğine ona göre karar vermeli.

Evlenme yaşı da bu noktada ön plana çıkar. Evlenme kararı ne çok ileri yaşlarda verilmeli ne de çok erken yaşlarda. Evlenen çiftlerin yaşlarının uyumluluğu önemli olmasa da yine de aynı yaşlardaki çiftler hayat tecrübelerinin yakını olması açısından dünyaya aynı perspektiften bakabilirler.

Hepsinden önemlisi evlenecek çiftler birbirlerini iyi tanımalı. Bundan sonraki hayatlarını beraber geçirecek olan kişiler birbirlerini hayata hangi açıdan baktığı, hedefinin ne olduğu, inanç ve değer yargıları konusunda tam manası ile tanımalıdır.