Klavyede üzerinde yer alan shift tuşlarının üzerinde yukarıyı gösteren bir ok işareti bulunur. Bazı klavyelerde ok işaretiyle beraber yazı şeklinde de bulunmaktadır. Peki shift tuşu ne işe yarar? Shift tuşunun görevleri nelerdir?

Tek başına bir işlevi olmayan shift tuşu ancak diğer tuşlarla beraber kullanıldığında işlev görmektedir. Büyük harf yazmak için sıklıkla kullanılan shift tuşu ile klavye üzerindeki ikinci karakterlerde yazılabilmektedir.

Klavye üzerinde bulunan bazı tuşlarda 2 işaret bulunabilmektedir. Örneğin ‘7’ ve ‘/’ işareti bulunan tuşun ikinci görevi olan ‘/’ işlevi shift tuşu ile beraber kullanıldığında gerçekleşir. Kısaca tuşların üzerinde yer alan bütün ikinci karakterler shift tuşuna basılı tutularak fonksiyon görevi görür. Shift tuşu işletim sistemleri ve yazılımlar içerisinde kolayca fonksiyon üretilebilmesine de olanak sağlar.

Dünyada yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri arasında başta gelen Windows işletim sistemi bulunan bilgisayarlarda shift tuşuna basılı tutularak mouse kullanılmadan ok tuşları yardımıyla bir metnin belli bir kısmı işaretlenebilmektedir.

Yine aynı şekilde farklı yazılımların içinde de Shift tuşunu kullanarak belirlenen fonksiyonların yerine getirilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Klavyelerin üzerinde bulunan shift tuşları genellikte 2 yerde bulunmaktadır. Q klavyelerde sağda ve solda olmak üzere boyutları farklı 2 tane shift tuşu bulunur. Klavyede bulunan ikinci tuşun farklı bir özelliği veya fonksiyonu bulunmaz. Sadece çok sık kullanılan bir tuş olmasından dolayı kolay bir şekilde erişebilmesi için klavyede 2 yerde bu tuş yer almaktadır.