Num Lock klavye üzerinde bulunan tuşlardan birisidir. Bu tuş klavyedeki rakamsal tuşları açıp kapatma fonksiyonuna sahiptir.

Klavyenin üzerinde bulunan tuşlardan birisi olan Num Lock tuşu genelde bilgisayar klavyelerinde sağ tarafta yer almaktadır. Rakam tuşlarıyla ilişkili bir tuş olduğu için genelde rakam tuşlarının üstünde ya da yakınında yer alır. Num Lock tuşunun açılımı Numeric Lock veya Number Lock şeklindedir. Türkçe anlamı ise ‘Numara Kilidi’ veya ‘Sayı Kilidi’ şeklindedir.

Rakam tuşları bilgisayarlarda genel olarak iki yerde bulunmaktadır. Bilgisayarın sağ tarafında ve harf tuşlarının üst kısmında. Sağ tarafta yer alan rakam tuşları Numeric Pad denilen rakam kümesini oluşturur. Peki Num Lock tuşu ne işe yarar?

Num Lock tuşu ile klavyenin sağında bulunan rakamsal tuşları kullanabiliriz. Bu tuş rakam tuşlarının aktif veya pasif hale getirilmesi fonksiyonuna sahiptir. Bilgisayarda bir işlemi yürütürken rakam kullanmaya ihtiyaç duyulduğunda sağ taraftaki rakam tuşlarının kullanabilmek için öncelikle Num Lock tuşunun aktif olması gerekir. Yani Num Lock açık değilse rakam tuşlarını kullanamayız.

Aynı şekilde rakamsal tuşları kullanmak istemiyorsanız veya ihtiyacınız yoksa yeniden bu tuşa basarak aktif olan rakam tuşlarını pasif hale getirerek devre dışı bırakabilirsiniz. Bundan sonra rakamsal tuşlara bassanız bile çalışmadığını göreceksiniz. Num Lock tuşunun aktif veya pasif olduğu ise klavye üstündeki ışığından anlaşılabilmektedir.

Num Lock tuşu kapalı konumdayken bile rakam tuşları başka işlevler görebilmektedir. Bu tuşlar pasif konumdayken yön tuşları gibi kullanılabilmektedir. Yani rakamsal işlevinin kapalı olduğu durumlarda 8 tuşuna basarsınız ileri, 2 tuşuna basarsanız geri, 4 tuşuna basarsanız sola ve 6 tuşuna basarsanız sağa komut vermiş olursunuz.