Klavyenin sol üst tarafında yer alan F4 tuşunun birçok fark fonksiyonu bulunmaktadır. Öncelikle F4 tuşu ne işe yarar? sorusunun cevabını merak ediyorsanız bu tuşun ve diğer F1 ile F12 arasındaki tuşların çalışmasının F Lock tuşunun aktif olmasıyla mümkün olduğunu hatırlatalım.

Bilgisayar klavyesinde sol üst kısımda yer alan F4 tuşunun solun F3 ve sağında F5 tuşlar bulunmaktadır. Klavyenin üst tarafında F1 ve F12 fonksiyon tuşlarından birisi olan F4 tuşu genel olarak dizin bulmayı açmak için kullanılmaktadır. Ancak bunun yanı sıra f4 tuşunun fark programlarda farklı fonksiyonlarının olduğunu da belirtmek gerekir.

Yani bu tuşun işlevleri programlara göre değişebilmektedir. Her program F4 ve diğer F tuşlarına farklı işlevler yükleyebilir. Fonksiyonel tuşlar olan F1 ve F12 arasındaki F tuşları birbirinden farklı çok sayıda işlev yürütebilirler.

Bu tuşlar tek başlarına kullanılabileceği gibi Alt ve Ctrl tuşları ile birlikte de kullanılarak farklı işlevler kazanırlar.

Örnek olarak Windows İşletim Sitemindeki bir fonksiyonunu belirtebiliriz. Windows İşletim Sistemlerinden her hangi birini kullanıyorsanız Ctrl + F4 ile açık olan programlarını mouse gerek duymadan kapatabilirsiniz.

Bu özellikleri ile beraber diz üstü bilgisayar klavyelerinde fonksiyon tuşlarına farklı fonksiyonlarda yüklenebilir. Dikkat edilirse F tuşları üzerinde birden fazla işaretin bulunduğu görülür. Örneğin ses açma, ses kapama, ses seviyesini ayarlama, ekran parlaklığını arttırma veya azaltma ya da bilgisayarı uçak moduna alma gibi işlemler F tuşları ile yapılabilir.

F4 tuşu ne işe yarar? sorusunun cevabı olarak bu tuşun genel özelliklerini kısaca ifade edecek olursak;

• Windows XP ve 95 de ara-bul penceresini açabilmektedir,

• Windows Dosya Gezgininde ve İnternet Explorer’da adres çubuğunu açabilmektedir,

• Word 2000 ve sonraki sürümlerinde son işlemleri tekrar edebilmektedir,

• Alt + F4 tuşları kombinasyonuyla aktif olan program veya pencere kapatılabilmektedir,

• Ctrl + F4 tuşları kombinasyonuyla aktif olan program veya pencere içindeki aktif pencereler kapatılabilmektedir.