Home tuşu klavyede az kullanılan tuşlar arasındadır. Home tuşu yazı yazarken ve internette gezerken bir takım kolaylıklar sağlar.

Normalde çok fazla kullanılmasa da özellikle sıklıkla yazı yazanları için birçok kolaylık getiren bir tuştur. Yazımızda ‘Home tuşu ne işe yarar?’ sorusuna cevap bulacaksınız.

Home tuşu klavyede genellikle sağ tarafta sayı ve yön tuşlarının üstünde yer alır. Üzerindeki ‘Home’ yazısı ile kendisini belli eder. Fakat çeşitli modellerdeki bilgisayarlar için üretilen bir takım klavyelerde çapraz ok ile de ifade edilebilmektedir.

Home tuşunun ana görevi Microsoft Word veya diğer yazı yazma programlarında yazı yazarken ya da internet tarayıcıları ve Windows Gezgininde adres çubuğunda imleci satır başına getirmesidir. Bu şekilde kullanıcı Mouse kullanmayarak yazı yazmaya ara vermeden satır başı yapabilmektedir.

Bunun yanı sıra internet tarayıcılarında aktif olan sayfada başa dönmek içinde Home tuşundan yararlanılır. Herhangi bir internet sayfasında gezerken sayfanın başına gelmek isterseniz Home tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Sayfada nerede olursanız olun sizi sayfanın başına getirir. Bu fonksiyonu ile Mouse’un orta tuşu ya da Page Up tuşlarına alternatif olarak kullanılabilmektedir.

Home tuşu ne işe yarar? konusunda bu tuşun ana özelliklerini açıkladıktan sonra farklı tuşlarla kullanılarak farklı fonksiyonları da gerçekleştirebildiğini belirtmek gerekir. Home tuşu Ctrl tuşu ile birlikte kullanıldığında sizi açık olan metnin en başına götürür. Eğer Shift tuşu ile birlikte kullanırsanız yazı yazarken satır başına dönerken geçtiği tüm yazıları seçer.