Bilgisayar kullanıcılarının en fazla kullandığı tuşlardan olan Caps Lock tuşu ne işe yarar? Caps Lock tuşunun tek görevi bilgisayarda yazı yazarken büyük ve küçük harfler arasında geçişi sağlamaktadır.

Bilgisayar klavyelerin harf tuşlarının üzerindeki harfler daima büyük harf şeklinde ifade edilir. Bu gerekli durumlarsa küçük harf yazımı için bir sorun oluşturacağından dolayı bilgisayarda yazı yazma işlemi yaparken küçük harfle yazmayı mümkün kılmak için Caps Lock tuşu konulmuştur.

Bu tuş sayesinde büyük ve küçük karakterli harflerle yazı yazabilmeniz mümkün olur. Ana görevi bilgisayarda büyük harfle yazı yazılmasını sağlamaktır. Yani yazınızda büyük harf ile kelime ya da cümle yazmanız gerekli veya cümleye büyük harfle başlamak zorundasınız.

Caps Lock tuşuna bastığınızda klavye üzerinde yer alan harf tuşları artık büyük harflerle yazı yazmaya başlar. Yine küçük harfle yazı yazmak istediğinizde Caps Lock tuşuna tekrar basarak harf tuşlarının küçük harf özelliğini aktif edebilirsiniz.

Caps Lock tuşu ne işe yarar? Açıkladıktan sonra bu tuşun klavye üzerinde nerede bulunduğunu da belirtmek gerekir. Caps Lock tuşu klavyede sol tarafta Shift ve Tab tuşlarının arasında yer alır. Konum itibariyle uygun bir yere konulmuştur. Çünkü özellikle bilgisayarlar yazı yazanlar için hızlı bir şekilde büyük-küçük harf arasında geçişi sağlar.

Büyük harf ve küçük harf fonksiyonun hangisinin açık olduğu genelde bilgisayar üzerinde uyarı ışığından anlaşılmaktadır. Uyarı ışığı yanıyorsa Caps Lock özelliği açık yani büyük harf fonksiyonu aktif, eğer ışık yanmıyorsa küçük harf fonksiyonu açık demektedir. Bazı bilgisayarlarda uyarı ışığı yerine tuş üzerinde ışıklandırma yapılır.

Eğer Caps Lock tuşunun ışığı yanmıyorsa klavyeniz küçük harfle yazacak demektir. Büyük harf özelliğinin aktif olduğunu anlamak için tuşun ışığının yanıyor olmasına bakabilirsiniz. Ancak Caps Lock aktif olduğu halde Shift tuşuna basarak yazı yazarsanız harfler küçük yazacaktır.