Araba motorlarında bulunan turbo egzoz gazının dışarıya atılmasını sağlayarak böylece motordan daha fazla verim alınmasını sağlayan vantilatöre denir.

Turbo nedir? Turbo ne işe yarar? Turbo nasıl çalışır? bu gibi soruların cevaplarını merak eden çok sayıda araba ve hız tutkunları bulunur. Otomobillerle ilgili bir konu olan Turbo araba motorlarına normal basıncın üstünde hava vererek motordan fazla güç alınmasını sağlayan bir pompa görevi görür.

Turbo aldığı havayı kompresyon ile birlikte motorda bulunan silindire yollar. Bu şekilde daha fazla havanın motora gönderilmesi ile daha fazla oksijende motora girmiş olur. Bununla birlikte daha fazla yakıt da alınmaktadır. Sonucunda motorlarda gerçekleşen her patlamadan normalden daha fazla güç ortaya çıkar. Dolayısıyla turbo bulunan motorlar arabaya normal motorlardan daha fazla güç sağlayarak arabanın daha hızlı gidebilmesine imkân verir. Turbo ile birlikte motorun performansında artış sağlanırken performansı da artmaktadır.

Genel olarak turbo üniteleri egzoz gazları içinde bulunan atık enerji ile çalışan hava pompası görevi görür. Turbo ünitesi bir türbin ve bir kompresör çarkı ile birlikte bu ikisini birbirine bağlayan milden oluşmaktadır. Motor çalışırken motordan atılması gereken basınçlı egzoz gazları Turbo ünitesi ile birlikte turbonun türbin çarkına yönlendirilir. Ortadaki mil türbinle birlikte dönmeye başlar ve milin diğer ucunda bulunan kompresör çarkını çevirir.

Hızlı bir şekilde dönmeye başlayan kompresör çarkı yüksek oranda havayı emerek motorun silindirlerine gönderir. Silindire gönderilen havada oksijende bulunur. Yanmak için lazım olan oksijeni bulan yakıtla birlikte gerçekleşen patlama ile motorun gücü normal gücünün üstüne çıkar. Turbo nedir? Turbo ne işe yarar? Turbo nasıl çalışır? sorularının cevabını kısa bir şekilde vermeye çalışırken yüksek hız yapmanın güvenilir bir sürüş açısından uygun olmadığını ve hız sınırlarına uymanızın önemli olduğunu da hatırlatmak gerekir.