Bel ağrısı günlük yaşamda hareket kabiliyetini kısıtlayan sağlık sorunlarının başında gelir. Bel ağrısının oluşmasının pek çok nedeni bulunur. Bu yazımızda bel ağrısı neden oluşur? Bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Bel ağrısı çoğu kişinin şikâyet ettiği sağlık sorunlarının başında geliyor. Günlük hayatta ciddi zorluklara neden olan bel ağrısı nedeniyle hareket kabileyi kısıtlanır ve insanlar büyük bir acı duyar. Bel ağrıları geçici olabilecekleri gibi kalıtsal bir sorundan dolayı da yaşanabilmektedir. Bundan dolayı bel ağrısı ciddiye alınması gereken bir durumdur. Aksi bir tutumda daha da ciddi sağlık sorunları baş gösterebilir.

Bel ağrıları uzun süre yanlış pozisyonda oturmak, masa başı işlerinde çalışırken hareketsiz kalmak ve otururken doğru pozisyonu almamak, eşya ve yük taşırken kaldırabileceğinden fazla ağırlık taşımak veya bel bölgesinde yaşanan kireçlenmelerden dolayı oluşabilmektedir. Bel ağrılarının sebebinin ne olduğu en doğru bir şekilde doktor kontrolünden geçerek anlaşılacaktır. Bu nedenle doktor muayenesinden geçmeden kendi başına tedbirler almak veya tedavi şekilleri uygulamak doğru olmaz.

Bel bölgesinde meydana gelen ağrılar kas gerilmelerinden dolayı oluşabilir. Ev taşırken veya yolculuk yaparken ağır eşyalar taşımak veya ağır spor aktivitelerinden sonra bel bölgesindeki kaslarda yaşana gerilme nedeniyle ağrılar oluşabilir. Ancak bu tip ağrılar kısa süreli olmakta, dinlenildikten sonra geçmektedir.

Aşırı stresten dolayı da bel ağrıları oluşabilir. Stres hormonu nedeniyle gerilen bel kasları, bel ağrılarının oluşmasında etkili olmaktadır. Günlük hayatta yaşanılan sorunlar ve iş hayatındaki sıkıntılardan dolayı insanlar gerilirler. Gerilen vücut uzun süre bu durumda kaldığında kaslar bir süre sonra zorlanmaya başlar ve bu bel ağrısı şeklinde kendini gösterir.

İster bilgisayar başında ister her hangi bir yerde uzun saatler boyunca oturmak zorunda kalındığında doğru oturma pozisyonu alınmadığı zamanlarda bel ağrıları şikâyetlerinin gelmesi kaçınılmaz olur. Çünkü uzun süre yanlış oturma açısıyla bel bölgesine aşırı yük biner bu nedenle bel ağrıları oluşur. Özellikle masa başı şeklinde tabir edilen çalışma şekillerinde çalışan insanlarda bel ağrısı şikâyetleri daha fazla görülmektedir. Bunun asıl nedeni bel bölgesinin yanlış oturma pozisyonundan dolayı zorlanmasıdır. Doğru pozisyonda oturulmadığında beldeki kaslar gevşer ve omurları yeterince destekleyemez. Bundan dolayı omurların yıpranma süreci hızlanır ve disk kaymaları yaşanır. Dolayısıyla otururken belin desteklenmesi ve doğru oturuş pozisyonun alınması bel ağrılarının önüne geçecektir.

Ağır kaldırma, zorlayıcı hareketler veya bir kaza nedeniyle omurlar arasındaki disklerin bozulmasıyla kıkırdak dışarı çıkar ve bel fıtığı meydana gelir. Fıtık nedeniyle bölgedeki sinirlerin sıkışması şiddetli bel ağrılarına neden olur. Ağırlık kaldırmanın yanı sıra kendi vücut ağırlığı da bel ağrılarına sebebiyet verir. Fazla kilolar bel bölgesine olması gerekenden daha fazla yük bindireceği için kişi bel ağrısı problemi yaşar. Bunun yanı sıra kireçlenmeler, osteoporoz ve omurga kırıkları da bel bölgesinde ağrı duyulmasına neden olan sebepler arasında sayılabilir.