Uçaklarda telefon kullanımı genel anlamda yasaklanmıştır. Ancak çoğu kişi bunun nedenini bilmez. Uçaklar binlerce fit yüksekte uçak dev gövdeleriyle hayranlık uyandıran makinelerdir. Bu nedenle havadayken olası hataların ağır bedelleri olabilmektedir. Özellikle uçakta yolcu taşınıyorsa.

Havada yüzlerce kişi saate 800 kilometre hızla dev bir demir kütlenin içerisinde ilerliyor. Dolayısıyla bu kadar kişinin güvenli bir şekilde yolculuklarını tamamlayabilmeleri için önceden güvenlik tedbirlerinin alınması zorunlu hale gelmektedir. Güvenlik önlemlerinin yüksek düzeyde tutulduğu havacılıkta cep telefonu konusunda da oldukça hassas davranılmaktadır. Birçok havayolu şirketi uçak yolculuklarında cep telefonu kullanımı ya tamamen yasaklar ya da kısıtlar. Gerçekten de cep telefonlarının uçağa etki etme veya düşürme gibi bir gücü var mı?

Hassas dengelere sahip havacılık sektöründe kurallar katıdır ve devamlılık gerektirir. Uçaktayken cep telefonu kullanımı yasağı bu kurallardan birisidir. Şehirlerarası otobüs yolculuklarından hatırladığımız cep telefonu yasağının uçaklarda farklı amaçlarla uygulandığını söyleyelim.

Otobüslerdeki gibi aracın yapısal özelliklerini bozmaz. Uçaklarda telefon kullanımının yasak olmasında yaygın kanaat uçak içerisinde bulunan cihazların ve özellikle de GPS sinyali ve diğer seyir sistemlerinin, cep telefonunun alıcı ve verici sinyallerinden etkilenerek bozulma olasılığıdır. Bu nedenle uçaklar kule ile bağlantıda problem yaşanabilir, seyir rotasında ve pist yaklaşımlarında arızalar ile karşılaşabilir.

Daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse cep telefonu ve uçak sistemi içerisinde olan elektronik cihazların radyo frekanslarının karışma ihtimali uçağın güvenli bir şekilde yol almasını, iniş ve kalkışlarda havaalanı kontrol kulesi ile iletişime geçmesini engelleyebileceği için kullanımına izin verilmez.

Ancak havayolu şirketleri cep telefonu yasağı konusunda farklı uygulamalar yaparlar. Kimi şirketler uçaklarda cep telefonu kullanımını tamamen yasaklarken kimileri ise kısmen kullanılmasına müsaade eder. Her ne kadar havayolu şirketleri cep telefonu kullanımı konusunda hassas davransalar da şu ana kadar cep telefonu kullanımı nedeniyle kaza yapan uçak olmamıştır.