Gelişen teknolojiler internetin hayatımıza daha fazla girmesine olanak sağlamış ve internetin insanlar üzerindeki etkilerinin daha derin olmasına neden olmuştur. Peki internetin olum yönlerini biliyoruz, ya internetin olumsuz etkilerinden nasıl korunmalıyız? Biliyor muyuz?

İnternet insanoğlunun hayatında önemli değişiklikler yapan ve olumlu olumsuz etkileri çok fazla olan yüzyılın en önemli gelişmelerinden birisidir. İnternet insan yaşamına sunduğu kolaylıkların yanı sıra neden olduğu olumsuz etkilerle de dikkat çekmekte. Neredeyse bütün çalışma sektörleri internet üzerinden yürümekte.

Günlük hayatta birçok işimizi çok kısa sürede internet üzerinden yapabilmekte ve zamandan tasarruf sağlayabilmekteyiz. Özellikle son yıllarda büyük gelişme göstermiş olan akıllı telefon teknolojileri ile dünyanın her yerine tek tık uzaklıkta bulunuyoruz. Her türlü bilgiye elimizin altındaki telefonlar ve bilgisayarlar aracılığıyla internet sayesinde anında ulaşabiliyor ve birçok işlem gerçekleştirebiliyoruz.

İnternetin hayatımı büyük oranda kolaylaştırdığı su götürmez bir gerçek. Ancak özellikle çocuklar üzerinde olumsuz etkilerini de göz ardı etmemek gerekir. İletişim ağının bu kadar yakın ve kolay olması interneti farklı yerlerdeki insanların ortak buluşma noktası haline getirmiştir. İnternet bu sayede ne yazık ki kötü niyetli kişilerinde veya gruplarında en büyük yardımcısı haline gelmiş durumdadır.

Özellikle internet üzerinde yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinin oranı oldukça yüksektir. İnternette her türlü bilgilerini paylaşan kişilerin hesap bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi oldukça kolaydır. Bu nedenle internet kullanırken çok dikkatli davranılması önem arz etmektedir. Çocukların internet ortamında tek başlarına dolaşmalarına müsaade edilmemeli ve uzun süreler bulunmamasına dikkat gösterilmelidir.

İnternete her türlü bilgi kolaylıkla girilebiliyor ve kısa sürede paylaşılarak geniş kitlelere ulaşılabiliyor. Anlaşılacağı gibi bu bilgilerin doğruluğu teyit edilmemekte. Bu sebeple internet platformlarında ciddi bir birli kirliliğini oldu açık bir gerçek. Doğru olmayan bir haber veya bilgi çok kısa sürede sosyal medya aracılığıyla milyonlarca kişiye ulaşmaktadır.

İnternet bilgi konusunda yararlanılmak isteniyorsa ulaşılan bilginin doğruluğunu iyice araştırılması ve teyit edilmesi gerekir. Sosyal medya platformlarında veya internet sitelerinde yer alan her bilgiye hemen ihtimam gösterilmemesi önemlidir.