AKİT MENÜ

Dünya

Yunanistan ülkesinde 2 Türk milletvekili apar topar SYRIZA'dan istifa etti! ülke için kritik değişim!

Yunanistan'da Batı Trakyalı 2 Türk milletvekili! Ülkeden gelen yeni haber: Türk azınlığın haklarını daha iyi bir şekilde savunmak için 'parçalanma krizi' yaşayan ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak'tan (SYRIZA) istifa etti. Değişim yönetimi nasıl etkileyecek merak ediliyor. Komşu'da yangın var!

2023-11-23 19:29:10

Rodop Milletvekili Özgür Ferhat, AA muhabirine, bugün itibarıyla SYRIZA'dan istifa ettiğini, görevine bağımsız azınlık milletvekili olarak devam edeceğini söyledi.

Ferhat, Aleksis Çipras'ın parti başkanlığından ayrılması ve Stefanos Kaselakis'in bu görevi üstlenmesiyle partinin çizgisinde değişim yaşandığını ve partinin, Batı Trakya'daki Türk Azınlığı temsil edemeyecek duruma geldiğini belirtti.

Seçimde azınlıktan 17 bin oy aldığını aktaran Ferhat, "Oylarıyla beni meclise gönderen soydaşlarımıza seslenmek istiyorum. Gönlünüz rahat olabilir, bana vermiş olduğunuz oylar boşa gitmiyor, ben çalışmalarıma sizlerin beklentilerinizin doğrultusunda devam ediyorum ve bundan sonra da devam edeceğim." dedi.

Ferhat, azınlık milletvekillerinin Meclis Grubu kurmaya müsaade ettiğini söyledi.

Batı Trakyalı Türklerinin oylarını en iyi şekilde koruyacağını aktaran Ferhat, azınlığının hak ve hukukunu savunmaya devam edeceğinin altını çizdi.

İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek ise yaptığı yazılı açıklamada, yeni başkan Kaselakis'in Batı Trakya'daki Türk azınlık hakkındaki açıklamalarının partinin savunduğu ilkelerle uyuşmadığını ve bu nedenle istifa ettiğini ifade etti.

Zeybek, "Yeni başkanımızın azınlık hakkındaki açıklamaları, partinin sol görüşten ve savunduğumuz ilkelerden uzaklaşması beni derinden etkiledi. Ben, her zaman olduğu gibi yine aynı azim ve kararlılıkla azınlığımızın sorunlarını çözmek için var gücümle mücadele etmeye devam edeceğimi sizlere beyan etmek isterim." ifadelerini kullandı.

SYRIZA başkanlığına seçilen Stefanos Kaselakis, başkanlık görevini devraldıktan sonra yaptığı bir açıklamada, "Yanımda, (Batı Trakya'da) Müslüman azınlığı, Türk azınlık olarak gören bir milletvekili olamaz." demişti.

Yorumlara Git

İsrail ordusu artık direkt sivillerin evlerini bombalıyor! Bu vahşete dur diyecek kimse yok...

16 Nisan 2024: Günün Âyet ve Hadisi

16 Nisan 2021: Mutahhare Polatkan'ın vefatı (Hasan Polatkan'ın eşi)

Seçim sonrası ilk kabine toplantısı! 4 kritik konu var

Petrol ve doğal gaz zengini ülkede enflasyon alarmı