Eğitim Gündemi

Üniversitelerin boş kontenjanları ve bölümleri

YKS sonuçlarına göre, üniversitelerin bir programına kayıt hakkı kazanan adaylar kayıt işlemlerini 3-7 Eylül tarihleri arasında yaptı. Kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra üniversitelerin boş kalan programları ÖSYM’ye bildirilecek. ÖSYM de üniversitelerin boş kontenjan bölümlerine ve kontenjan sayılarına göre ek yerleştirme yapacak. Peki YKS ek yerleştirme tarihi ne zaman? YKS ek yerleştirme ücreti ne kadar?

2018-09-15 09:18:07

Üniversiteyi kazanan adaylar 3-7 Eylül tarihleri arasında kazandıkları üniversiteye kayıt yaptıracak. ÖSYM de kayıt süresi sonunda üniversitelerin boş kalan bölümlerine ek yerleştirme sonucu öğrenci alımı yapacak. Peki ÖSYM yer yerleştirme ne zaman yapacak?

YKS sonuçlarına göre, üniversite tercihlerini yapan adayların beklediği YKS tercih sonuçları açıklanmıştı. Tercih sonuçlarına göre üniversiteye girmeye hak kazanan adaylar kayıtlarını 3-7 Eylül tarihleri arasında yapıldı. Üniversiteler kayıt yaptırmayan öğrencilerin yerine boş kalan bölümleri belirleyip ÖSYM’ye bildiriyor. ÖSYM de üniversitelerin boş kontenjanları çerçevesinde ek tercih süresini başlatıyor. ÖSYM, ek yerleştirme kılavuzu yayımlayarak hangi üniversitede hangi bölümlerde ne kadar boş kontenjan olduğunu ve bu boş kontenjanları ek yerleştirme ile ne zaman öğrenci alacağını o kılıvuzda belirtiyor. 

YKS EK YERLEŞTİREM TARİHİ NE ZAMAN?

Üniversite kayıtları 7 Eylül'de sona erdi. Üniversitelerin boş kontenjanlarını ÖSYM bildirmesinin ardından ek tercihler 14-20 Eylül tarihleri arasında alınacak. Yükseköğretim programlarının 2018-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak. Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan 24'ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabilecekler. 15 lira olan ek yerleştirme ücreti, 21 Eylül 2018 saat 23.59'a kadar yatırılabilecek. Bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri, üniversiteler tarafından 1-5 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

ÖRGÜN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KONTENJANLARI VE YERLEŞEN ADAY SAYILARI

2018 ÖSYM, YKS KONTENJAN VE BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ