Tarih

18 Mart Çanakkale Zafer'nin önemli ve anlamı nedir?

Müslüman Türk milletinin varoluş mücadelesi verdiği Çanakkale Zafer'nin 105. yıl dönümüne bir gün kala, internet kullanıcılarının en çok araştırdığı konuların başında Çanakkale Savaşı'nın önemi nedir sorusu geldi. Peki Çanakkale Savaşı'nı bu kadar önemli kılan nedir? Detaylar haberimizde.

18 Mart Çanakkale Zafer'nin önemli ve anlamı nedir?
-

Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü için çok kısa süre kaldı ve Çanakkale Zaferi internette en çok araştırılan konu oldu. Peki Türk ve dünya tarihi açısından Çanakkale Savaşı'nı bu kadar önemli kılan olaylar neler? Detaylar haberimizde...

ÇANAKKALE SAVAŞI'NIN ÖNEMİ NEDİR?

 

18 Mart 1915 yılında dünyanın en büyük donanmasına karşı kazanılan Çanakkale Savaşı, haçlı devletlerinin ‘Hasta adam’ diye yok etmeye çalıştığı Osmanlı’nın küllerinden doğduğu bir destanın adıdır. Dünya tarihinin seyrini değiştiren Çanakkale Savaşı, Müslüman Türk milletini kesin zaferiyle sonuçlanmıştır.

DÜNYANIN SEYRİ DEĞİŞTİ

250 bin şehit verdiğimiz Çanakkale Destanı sonrasında İstanbul’u ele geçiremeyeceğini anlayan İngiltere öncülüğündeki İtilaf devletleri büyük bir hüsran yaşadı. Kuzeyimizde Rusya’da Bolşevik bir ihtilal olurken, Rusya Çarlığı da tarihe karıştı. Büyük kahramanlık örneklerinin sergilendiği Çanakkale’de bir millet topyekün olarak varoluş mücadelesi vermişti.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.