Eğitim

2020 İOKBS bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? MEB bursluluk sınav tarihi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’nın ne zaman yapılacağı 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri tarafından merak ediliyor. Koronavirüs diğer sınavlarda olduğu gibi 2020 İOKBS bursluluk sınav tarihini de etkiledi. Daha önce 6 Haziran 2020'da yapması planlanan İOKBS bursluluk sınav tarihine ilişkin MEB’den son dakika açıklaması geldi. 2020 İOKBS bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? İşte MEB bursluluk sınav tarihi.

2020 İOKBS bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? MEB bursluluk sınav tarihi
-

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) yapılan açıklamada 6 Haziran Cumartesi günü yapılacak 2020 yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavının (İOKBS) 5 Eylül tarihinde gerçekleştirilmesine karar verildiği açıklandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; “Bu sınava girecek öğrencilerimiz de bulundukları sınıfların birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar. Ayrıca bu sınava girecek 10’uncu ve 11’uncu sınıf öğrencilerimiz 9’uncu sınıfın tüm müfredatından sorumlu oluyorlardı. Bu kapsamı da daralttık ve 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerimiz de sadece 9’uncu sınıfın birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacak.” dedi.

İOKBS bursluluk sınavına kimler başvurabilir?

İlköğretim ( 5,6,7,8) ve Ortaöğretim öğrencilerine (9,10,11) eğitim süreçlerinde  maddi yardımda bulunmak amacıyla yapılacak İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk sınavına başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin bazı başvuru kriterlerini yerine getirmesi gerekiyor. İOKBS sınavı başvuru şartları şunlar:

-Türkiye Cumhuriyeti veya KKTC vatandaşı olmak

-Sınıf tekrarı yapmamış olmak

-Sınavın gerçekleştiği yıl içerisinde okul değiştirmeye yönelik ceza almamış olmak

-Ailenin yıllık olarak kazandığı ücretin, belirlenen yıllık ücretten düşük olması.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.