Ekonomi

3600 ek gösterge son durum memura ek gösterge var mı? Sağlık çalışana ek gösterge artışı mı olacak?

3600’den düşük ek göstergesi olanlar, göstergelerinin artması yönünde isteklerini sürekli gündemde tuttular. Ek gösterge bir taraftan memur maaşlarının bir unsuru olurken diğer taraftan yaşlılık aylığı ve emekli ikramiyesi tutarını doğrudan etkilemektedir. Koronavirüs salgını nedeniyle fedakar sağlık çalışanlarına ek gösterge artışının yapılıp yapılmayacağı merak edilmekte.

3600 ek gösterge son durum memura ek gösterge var mı? Sağlık çalışana ek gösterge artışı mı olacak?
-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önceden müjdesini verdiği polis, öğretmen, hemşire ve din görevlerine ilişkin ek gösterge artışı son dakika haberleri yakından takip edilmekte. Milyonlarca çalışan, asgari ücreti beklerken, memurların gözü de seçim vaatlerinden biri olan 3.600 ek göstergeye kilitlendi. Milyonlarca memurun gözü kulağı devletten gelecek müjdeli habere çevrildi. Milliyet’ten Cem Kılıç ‘Ek göstergede ilk jest sağlıkçıya olsun’ başlıklı yazısında şunları dile getirdi: “Kovid-19 tehlikesine karşı sağlıklarını hatta hayatlarını ortaya koyarak verdikleri mücadele ile gündeme gelen sağlık çalışanları bakımından ek gösterge konusunda bugüne kadar birçok talep ortaya çıktı. Sağlık çalışanları arasında 1. dereceye ulaşmış olan doktorlar 3600 ek gösterge almaya hak kazanırken bu derecenin altında kalan hekimler ile yüksek hemşire, hemşire, ebe, sağlık memuru dâhil olmak üzere 4 yıllık lisans mezunu sağlık çalışanları en fazla 3000, yüksekokul mezunu sağlık çalışanları ise en fazla 2200 ek gösterge alabilmekteler. Diğer sağlık personeli ise 1500 ek gösterge almakta. Son gelişmeler sonrasında önemini çok daha iyi kavradığımız sağlık çalışanlarının düşük ücret almaması, emekli olduklarında maaşlarının yüzde 50’den fazlasını kaybetmemelerini sağlamak milletçe onlara verdiğimiz önemin sadece küçük bir kısmını oluşturacaktır.

Yani sağlık hizmet sınıfımız için özel ve bütüncül bir düzenleme yoluna gidilmesi gerekir. Bu çerçevede halihazırda 3600 olan doktorların ek göstergelerinin 4800’e, 3000 olan ebe, hemşire, sağlık memuru gibi sağlık lisansiyerlerinin ek göstergelerinin 3600’e, 2200 olan yükseköğrenim gören diğer sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin 3000’e, 1500 olan diğer sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin ise 2300’e çıkarılması en doğrusu olur.”

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.