Teknoloji

5G iddiası Youtube'u harekete geçirdi

Video paylaşım platformu Youtube, koronavirüsün 5G ile yayıldığını iddia eden videoları, yayın politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırma kararı aldı.

5G iddiası Youtube'u harekete geçirdi
-

Son zamanlarda ortaya çıkan koronavirüs salgınının 5G ile yayıldığına dair iddialar, video paylaşım platformu Youtube'u da harekete geçirdi. Youtube, tüm dünyayı derinden etkileyen koronavirüs salgınının 5G ile yayıldığını iddia eden videoları kaldırma kararı aldığını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, bu şekilde oluşturulan içeriklerin, yayın politikalarını ihlal ettiği gerekçe olarak gösterildi.

Koronavirüs salgını ile ilgili sahte bilgilerin yayılmasını önlemek amacıyla birçok adım atan Youtube, bazı içerikleri tamamen kaldırırken bazı içeriklerin de arama sonuçlarında gösterilmesini engelledi.

Sosyal medya devleri ile görüşeceğini açıklamıştı

İngiltere Kültür Bakanı Oliver Dowden, koronavirüs ile ilgili asılsız bilgileri içeren paylaşımların kaldırılması için Facebook, Twitter ve Youtube gibi platformlarla görüşeceğini açıklamıştı. Dowden'ın açıklamasının hemen ardından, yaptığı son politika değişiklikleri ile asılsız içeriklerin paylaşılmasını yasaklayan Youtube, koronavirüsün 5G ile yayıldığını iddia eden tüm içeriklerin de yayın politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırılmasına karar verdi.

"Asılsız bilgilere itibar etmeyin"

Öte yandan, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan uzmanlar koronavirüsün 5G ile yayıldığını iddia eden bilgilerin asılsız olduğunu, salgın ile ilgili asılsız bilgilere asla itibar etmemeleri ve sadece resmi açıklamaları takip etmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.