Siyaset

6 HDP’li Başkana terörden gözaltı

Terör soruşturmaları kapsamında, Diyarbakır’da HDP’li Silvan, Ergani, Eğil ve Lice belediye başkanları ile Batman Belediye Başkanı Mehmet Demir ve daha önce görevden alınan Yenişehir Belediye Başkanı Belgin Diken hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

6 HDP’li Başkana terörden gözaltı
-

 Hasan Eğrigöz  Ankara 

İçişleri Bakanlığınca yürütülen, terör soruşturmaları kapsamında HDP’li 6 belediye başkanı hakkında gözaltı kararı alındı. Alınan bilgiye göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca haklarında yürütülen terör soruşturması kapsamında Ergani Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Silvan Belediye Başkanı Naşide Toprak, Eğil Belediye Başkanı Mustafa Akkul ve Lice Belediye Başkanı Tarık Mercan ile daha önce İçişleri Bakanlığınca görevden alınan Yenişehir Belediye Başkanı Belgin Diken hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Soruşturma kapsamında Emniyet Müdürlüğü ekiplerince HDP’li başkanların ikametgahlarına düzenlenen operasyonda Kaya, Toprak ve Akkul ile Diken yakalandı. Lice Belediye Başkanı Mercan’ın ise yakalanmasına yönelik çalışma sürüyor.

Ergani Belediye Başkanı Kaya hakkında, “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak”, Silvan Belediye Başkanı Toprak, “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak”, Eğil Belediye Başkanı Akkul, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, görevden alınan Yenişehir Belediye Başkanı Diken, “silahlı terör örgütü kurma veya yönetme”, Lice Belediye Başkanı Mercan ise “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

HDP’li Batman Belediye başkanı görevden alındı

Öte yandan; İçişleri Bakanlığınca yürütülen terör soruşturma kapsamında HDP’li Batman Belediye Başkanı Mehmet Demir’de görevden alındı. HDP’li Mehmet Demir’in de aralarında bulunduğu 12 kişinin ev adreslerine eş zamanlı operasyon düzenlendi. Belediye Başkanı Demir’in de aralarında bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı.

Silvan’a kayyım atandı

Bu arada; HDP’li Diyarbakır’ın Silvan İlçe Belediye Başkanı Naşide Toprak görevinden alındı. Yerine Silvan İlçe Kaymakamı Mehmet Uslu kayyım olarak atandı.

Devlet olmanın gereği budur

HDP’li belediye başkanlarının terör örgütü PKK ile bağlantıları ortaya çıktıkça, o başkanların görevden alınmasına STK temsilcileri destek verdi. Türkiye Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Orhan Kandemir, “Devletimizin kayyım konusunda aldığı kararlar doğrudur ve biz sonuna kadar destekliyoruz. Terörle mücadelede devletimizin arkasındayız. Terör örgütleri ile bağlantısı olan kim varsa, cezasını alıyor. Daha önce Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine kayyım atandığında yaygara kopartanlar, iyice görsün! Devletimiz gereğini yapıyor. Kim olursa olsun, hangi parti olursa olsun farketmez işin içinde PKK varsa, devlet cezayı keser” dedi.

“Bir taraftan virüsle bir taraftan hdp ile mücadele”

Devletin terörle mücadelesinin hız kesmeden devam ettiğini ifade eden Şanlıurfa Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Yavuz da, “HDP’li olup PKK ile bağlantısı olmayan belediye yok. Gerek parti teşkilatları, gerek belediye başkanları. Bu kararı biz çoktan bekliyorduk. Devletimiz de elinde delil olmadan bunu yapmıyor. Tespit ettiği anda gereğini neyse onu yapıyor. Bu karara şehit aileleri olarak sevindik. Bundan sonra gerek Batman’da, gerek diğer ilçelerimizde dağa gönderilen paralar oradaki hemşehrilerimize hizmet olarak gidecek. Araştırılan belediyenin altından PKK çıkıyor. Hepsi araştırılsın!” şeklinde konuştu.

“Geç bile kalındı”

Batman Şehit Aileleri ile İnsan Hakları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Demir ise, “Çok şükür devletimiz fırsat vermiyor. Kimse suçsuz yere gözaltına alınmaz. HDP’li başkanların terörle bağlantısı aşikar. Muhakkak bunların suçları var ki devletimiz bu kararı almış. Biz şehit aileleri olarak beklediğimiz bir karar ve çok sevindik. Keşke daha önce yapılsaydı. Geç kalındığını bile söyleyebiliriz. Atanacak kayyumun Batman’a güzel işler, güzel hizmetler yapacağına inanıyoruz. Tıpkı diğer atanan kayyumlar gibi” ifadelerini kullandı.
Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.