Dünya

ABD’de çarpıcı araştırma! Koronavirüsten en çok etkilenen hayvan belli oldu

ABD’de yapılan bir araştırma sonucu, dünya çapında on binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüsün hayvanlardan en çok kedileri etkilediği belirlendi.

ABD’de çarpıcı araştırma! Koronavirüsten en çok etkilenen hayvan belli oldu
-

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli bilim dergisinden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin çarpıcı bir araştırma yayımlandı. Yapılan araştırmada kedilerin koronavirüse (Covid-19) yakalanma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu gösterdi.

En yüksek duyarlılık kedilerde

ABD merkezli bilim dergisi Science, koronavirüs salgınına ilişkin önemli bir makale yayımladı. Yapılan araştırmada yaban gelinciği ve kedilerin koronavirüse yakalanma ihtimallerini diğer hayvanlara göre daha yüksek olduğunu gösterdi. Araştırmada köpeklerin düşük duyarlılığa sahip olduğu belirtilirken domuz, tavuk ve ördeklerin virüse duyarlı olmadığı ifade edildi.

DSÖ: İnsanlar virüsü hayvanlara bulaştırabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada, evcil hayvanların koronavirüs pandemisindeki rolünün detaylı olarak araştırıldığı belirtildi. DSÖ’den epidemiyolog Maria Van Kerkhove, şu ana kadar ellerinde olan verilere dayanarak, "Bulaştırmada evcil hayvanların bir rol oynadığını düşünmediklerini, ancak koronavirüs taşıyan bir insan üzerinden enfekte olabileceklerini" kaydetti. New York’taki Bronx Hayvanat Bahçesi’ndeki dört yaşındaki Malezya kaplanı Nadia’nın enfekte bir hayvan bakıcısıyla teması sonrası kuru öksürük ve iştahsızlık gibi bazı semptomları gösterdiği gözlemlenmişti. Hayvanın korona testinin pozitif çıktığı belirtilmişti. New York’taki vakanın, bir insanın hayvana bulaştırdığı tespit edilen ilk vaka olduğu kaydedilmişti.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.