Gündem

Abdullah Ağar yeniakit.com.tr’ye açıkladı! ABD’nin paralı askeri PKK neyi hedefliyor?

Son 14 günde terörle mücadelede 14 vatan evladının şehit verilmesi, ABD’nin paralı askerliğini yapan PKK/YPG terör örgütünün ne yapmaya çalıştığı sorusunu gündeme getirdi. Güvenlik Stratejileri Uzmanı Abdullah Ağar, “Türkiye’nin içine girdiği gergin bir seçim atmosferi var. Bunu kendi ayrılıkçı-bölücü hesapları ve ideolojik hedefleri adına kullanmak istiyor.” dedi.

Abdullah Ağar yeniakit.com.tr’ye açıkladı! ABD’nin paralı askeri PKK neyi hedefliyor?
-

 İsmail Uğur  yeniakit.com.tr 

ABD’nin gönderdiği binlerce tır silahla Suriye’nin kuzeyinde korsan devlet hayali kuran YPG/PKK terör örgütü, son günlerde Mehmetçiğe yönelik saldırılarını artırırken, Güvenlik Stratejileri Uzmanı Abdullah Ağar, terör örgütünün artan saldırıların nedenini yeniakit.com.tr’ye anlattı.

Saldırılar uzaktan ve sofistike silahlarla yapıldı

Şehit verdiğimiz saldırıların hemen hepsinin uzaktan ve sofistike silahlarla yapıldığını belirten Ağar, "Son dönemde teröristlerin elinde sıkça görülen güdümlü tanksavar roketleri, havanlar ve keskin nişancı tüfekleri kullanıldı. PKK karların erimesiyle birlikte varlığını gösterme, etkisini hissettirme ihtiyacı duyar. Bu nedenle her kış bitimi sözde bir ‘Bahar atılımı’ yapmak, kan akıtmak ister. Bununla birlikte birbirinden bağımsız alanlarda, gelişmiş silahlarla yapılan bu eylemlere genel ve özel boyutlarla da bakmak gerekir." dedi.

Kalıcı kamplaşma oluşturmak istiyor

Türkiye’nin yeni bir seçim atmosferine girdiğine işaret eden Ağar, terör örgütünün bunu kendi ayrılıkçı-bölücü hesapları ve ideolojik hedefleri için kullanmak istediğini söyledi. Ağar, “Akan kan, oluşan hassasiyetler ve kutuplaşmalar üzerinden genel siyasi kutuplaşmayı derinleştirmek, toplumsal düşmanlığı arttırmak, Türkiye’de toplumsal kesimler arasında kalıcı ve sürekli kaşımaya müsait bir kamplaşma ortamı oluşturmak istiyor.

Çatlak sesleri kontrol amacı var

Terör örgütünün içinde fikir ayrılıkları, farklı bağlantı ve bağlılıklar, angajmanlar geliştiğine vurgu yapan Ağar, “Kandil kendini hala patron görüyor. Kandil baronları YPG/PKK varlığının temel dayanağı ve kökü dağdaki terörü göstererek, Suriye ve Irak’taki siyasi/terör, Türkiye’deki siyasi türevleri üzerindeki etki ve nüfuzunu devam ettirmek, örgüt içinde çatlak sesleri kesmek istiyor.
Gerek Irak ve Suriye’deki varlıklarını kalıcı olarak devam ettirmek, yeterli güce ve etkiye ulaştığında Türkiye’yi ayrıştırmak-parçalamak üzere Türkiye’yi ‘sözde’ yeni bir çözüm/barış sürecine zorlamak istiyorlar.” şeklinde konuştu.

Toplumda Stockholm Sendromu oluşturmak istiyor

Terör örgütünün hem sivil toplum üzerinde hem de siyaset kurumu üzerinde etkisini ve baskısını artırmak için yöntemler denediğini belirten Ağar, şöyle devam etti: “Ana kitlede avladığı balıkları kendine (katiline) aşık etmek istiyor. Bunu daha önce bölge halkına karşı yapardı, şimdi siyasi ve sivil toplum türevleri üzerinden hem öldürüp hem (demokrasi-insan hakları-özgürlük-barış-hukuk diye) ağlayarak tüm topluma karşı yapıyor. Çaresizlik hissi uyandırdığı toplum üzerinde bir ‘Stockholm Sendromu’ oluşturmak istiyor.

Türkiye’nin dikkatini Fırat’ın doğusundan uzaklaştırmayı amaçlıyor

Terör örgütünün çok farklı amaçlarla da eylem yaptığına dikkat çeken Ağar, “Eylemleriyle dikkatleri başka alanlara kaydırarak gözleri Fırat’ın doğusu ve Menbiç’ten uzak tutmak istiyor. Böylece özellikle bu alanlardaki varlığını ve etkisini sağlamlaştırmak, kalıcılaşmak ve bu varlığı, siyasi ve topoğrafik tezini oldu bittiye getirip, bu tezi Türkiye’ye kabul ettirmek istiyor. Türkiye ile Rusya’yı, Türkiye ile İran’ı karşı karşıya getirmek istiyor. Bunun en çarpıcı örneği Tel Rıfat’ta yaşandı. 4 Mayıs’ta YPG/PKK’nın Tel Rıfat’tan gerçekleştirdiği saldırı sonrası icra edilen tepki-takip harekâtında Ruslarla resmen karşı karşıya kalındı.” dedi.

Örgütün asıl amaçlarından biri Astana sürecini bitirmek

PKK/YPG terör örgütünün tali amaçlarının yanında esas amacının Astana sürecini baltalamak ve etkisini ortadan kaldırmak olduğuna vurgu yapan Ağar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Astana’nın hassas dengeler üzerine inşa edilmiş bir güven ve etkisi var. Bu hassas dengeyi doğrusal ve asimetrik etkilerle önce güvensizliğe taşımak, sonra da bozmak istiyor. S-400’lerin alımını engellemek ya da geciktirmek PKK’nın temel amaçlarından biri. Kazanılacak stratejik caydırıcılığa karşı terör kartı devam ediyor. Söz konusu saldırıları düzenleyen PKK-YPG unsurlarını bağımsız değil. Büyük güçlere angaje olarak hareket ediyorlar ve onların maşası olarak davranıyorlar. Bölgede Türkiye'yi istemeyen güçlerin planlarını uygulayan bir yapı olarak ellerinden gelini yapıyorlar. Öte yandan kullanılan bir kart/bir pazarlık unsuru olarak, Türkiye’nin olası ve gelişen inisiyatiflerini körlemek, engellemek ve geciktirmek istiyorlar. Toplumun özgüvenini sarsmak, karar vericilerin konsantrasyonunu dağıtmak, üzerinde baskı oluşturmak, Türkiye’yi yurt içi ve Irak’ın kuzeyindeki dağlık alanlara hapsedip, destabilize etmek ise gerçekleştirdiği bu saldırıların diğer hedefleri arasında.

 

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.