Oruç

Abdülmetin Balkanlıoğlu Hocaefendi'den Ramazan sohbeti: Peygamberimiz çok sevinirdi, çok cömertti

Abdülmetin Balkanlıoğlu Hocaefendi, verdiği bir Ramazan sohbetinde, Peygamber efendimizin bu mübarek aya girdiği zaman çok sevindiğini ve sevincinin göstergesi olarak savaşta Müslümanları öldürdükten tutsak alınmış esirleri bile serbest bıraktığını anlatıyor.

-

Verdiği sohbetlerle insanları derinden etkileyen Abdülmetin Balkanlıoğlu Hocaefendi, bir Ramazan sohbetinde Peygamaber efendimizin (sav) bu ayda, savaşta Müslümanları öldüren ve tutsak edilen esirleri bile serbest bıraktığını anlatmıştır.

Mübarek Ramazan ayına ilişkin verdiği sohbette Peygamber efendimizin on bir ayın sultanınını sevinç içinde karşıladığını, hilali büyük bir heyecanla takip ettiğini belirten Balkanlıoğlu Hocaefendi, Resul-i Ekrem'in bu sevincinin karşılığı olarak esirleri "Hadi gidin, bir daha karşıma silahla çıkmayın" diyerek serbest bıraktığını dile getirmiştir.

Peygamber efendimizin bu denli cömert oluşuna itafen Mevlana hazretlerinin "Ey isteyici, nolur Allah Resulü'nden her şeyi iste ama canını isteme. Bizi peygambersiz bırakırsın" sözüne değinen Abdülmetin Balkanlıoğlu Hocaefendi, "İstersen verir, o kadar cömert bir peygamberdi" demiştir.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.