Medya

Açıkça söyleyemediğini algıyla söylüyor! Karar Aydın Doğan’ın Hürriyet’ine döndü

Ne yapacağına bir türlü karar veremeyen Karar gazetesi, Hükümete karşı yaptığı algı operasyonlarını bugünkü manşetiyle bir adım ileri götürerek çirkin bir imada bulundu. Artık algı sınırını geçerek işi imaya dökmeye başlayan Karar gazetesi, tavrıyla Aydın Doğan’ın son dönemlerindeki Hürriyet’i hatırlattı.

Açıkça söyleyemediğini algıyla söylüyor! Karar Aydın Doğan’ın Hürriyet’ine döndü
-

 yeniakit.com.tr  Ankara  Karar gazetesi, bugünkü manşetiyle hükümet karşıtı algı oluşturma çalışmalarını bir adım öteye taşıdı.

ABD’de yayımlanan İslamofobi raporunu kaynak gösteren Karar gazetesi, dev bir başlık atarak “İslamofobiyi siyasetin dili besliyor” ifadelerini kullandı. Gazete, haberin ayrıntılarını başlığın altı yerine başlığın yanına taşıyarak oluşturduğu özel alana ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Büyük Çamlıca Camisi’nin açılış törenini koydu. Gazetenin, Erdoğan fotoğrafını manşet başlığı ile özdeşleştirmek için de açılış haberinin başlığını küçük puntolarla üstelik fotoğrafın altına attığı görülüyor.

Gazetenin birinci sayfasına ilk bakıldığında okuyucu dev bir başlık ve dev bir fotoğraf görüyor. Zihnin “algıda tamamlama” gerçekleştirmesi nedeniyle okuyucu “İslamofobiyi siyasetin dili besliyor” başlığı ile “Çamlıca Camisi’ni açan Erdoğan” fotoğrafını zihninde birleştiriyor. Algıda tamamlama gerçekleştikten sonra algılanan ise “Erdoğan, kullandığı siyaset diliyle İslamofobiyi besliyor” çıkıyor.

Manşet konusunun Erdoğan ile alakası yok

Aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hiç ilgisi bulunmayan ama tasarımdaki yerleştirme ile algı oluşturmaya çalışan Karar gazetesinin haberi aslında ABD’de yayımlanan bir rapor ile ilgili.

Karar’ın amacı algı olmasaydı, bu haberi manşet yapar mıydı?

ABD’de yayımlanan İslamofobi raporunun ayrıntılarını açmaya başlayan Karar gazetesinin haberi okunduğunda ise gerçek ortaya çıkıyor. Karar gazetesinin haberi şöyle:

ABD’de yayımlanan İslamofobi raporu, Müslüman karşıtlığının temelinde dini inançların değil, toplumda kutuplaştırmayı artıran siyasi dilin bulunduğunu ortaya koydu. Çarpıcı çalışmada ‘Bir Müslüman tanıyan Amerikalı’nın olumlu düşünce geliştirme ihtimalinin, hiç Müslüman tanımayana oranla iki kat fazla olduğu’ belirtildi.

Washington merkezli Sosyal Politika ve Anlayış Enstitüsü’nün ‘Amerikan Müslüman Anketi 2019’ çalışmasından çarpıcı sonuçlar çıktı. 27 sayfalık raporda, hiç Müslüman tanımayan Amerikalıların yalnızca yüzde 21’inin Müslümanlar hakkında olumlu görüş bildirdiğine yer verildi. Ancak bu oran bir Müslüman tanıyanlar arasında yüzde 47’ye, yakın bir Müslüman arkadaşı olanlar arasında ise yüzde 57’ye yükseliyor.

Raporda, İslamofobi endeksinin son bir yılda yüzde 24’ten yüzde 28’e yükseldiğine dikkat çekildi. Ülkede Müslüman karşıtı en büyük dini grup olarak ise ‘beyaz evanjelikler’ öne çıktı. Enstitü direktörü Dalia Mogahed ‘Veriler, insanların inançlarının onları İslamofobik yapmadığını gösteriyor. İslam karşıtlığını teşvik eden atmosfer siyasi karşıtlığını da teşvik edilyor. Sonuç açık, daha az bağnaz olmak için İslam’ı öğrenin’ dedi.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.