Aktüel

Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmıştı: Ilısu Barajı'nda sona gelindi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin tamamının kalkınmasına katkı sağlayacak Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı'nda önemli bir eşiğin daha aşıldığı ve barajın 2'nci ünitesinde elektrik üretimine başlandığı duyuruldu.

Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmıştı: Ilısu Barajı'nda sona gelindi
-

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin en büyük elektrik üretimi projelerinden biri olan Ilısu Barajı'nın ilk elektrik üretim ünitesinin 19 Mayıs Bayramı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın videokonferans yöntemiyle katıldığı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin ise yer aldığı törenle hizmete alındığı hatırlatıldı.

Ekonomiye yıllık 412 milyon dolar katkı sağlanacak

1200 megavat (MW) kurulu gücü ve yılda üreteceği yaklaşık 4 milyar 120 milyon kilowatt saat (kWh) enerji ile kurulu güç bakımından Türkiye'nin 4'üncü büyük barajı konumunda olan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı'nın tüm ünitelerinin devreye girmesiyle sadece enerji üretiminden ekonomiye yıllık 412 milyon dolar katkı sağlayacağı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Bu üretim rakamıyla 6 milyon nüfuslu bir şehrin yıllık enerji ihtiyacı karşılanabilecek. Bu kapsamda kademeli olarak hizmete alınan barajın 400 MW kurulu güce sahip olan 2'nci ünitesi devreye alındı. 3 ve 4'üncü ünitelerin test çalışmaları ise devam ediyor. 3'üncü ünitenin Temmuz ayının ilk yarısında devreye alınması planlanıyor. Önyüzü beton kaplı kaya dolgu baraj tipinde, dolgu hacmi ve gövde uzunluğu bakımından ise dünyada birinci sırada yer alan baraj, temelden 135 metre yüksekliğe, 24 milyon metreküp dolgu hacmine ve 1820 metre kret uzunluğuna sahip bulunuyor. Ilısu projesi baraj, yeniden yerleşim, tarihi ve kültürel varlıkların korunması ve diğer inşaatlar ile beraber yaklaşık 18 milyar liraya mal oldu."

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.