İSLAM

Ağda yapmak orucu bozar mı?

Ağda yapmak orucu bozar mı? sorusu Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte yeniden araştırılmaya başlandı. Ağda yapmanın orucu ibadetinin sıhhatini etkileyip etkilemeyeceğini merak edenler titiz bir şekilde bu sorunun cevabını sorguluyor. Peki ağda yapmak orucu bozar mı?

Ağda yapmak orucu bozar mı?
-

Mübarek Ramazan ayına sayılı günler kala vatandaşların hazırlıkları da başladı. İslam aleminin heyecanla beklediği bu mübarek ay yine sevgi, hoşgörü ve kardeşlik içerisinde geçirilecek. Milyonlarca kişi farz ibadetlerini yerine getirmek için oruçlarını tutacak. Orucu bozan ve bozmayan şeyler de yine en çok araştırılan konular arasında bulunacak. Bayanların en çok merak ettiği ise ‘ağda ve epilasyon yapmak orucu bozar mı’ sorusunun cevabı oluyor. Peki, ağda ve epilasyon yaptırmak orucu bozar mı?

AĞDA YAPMAK ORUCU BOZMAZ

Vücuttaki kılların hangi yolla olursa olsun alınması orucu bozmaz. Çünkü oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Kıl almak veya aldırmak bunların kapsamında olmadığından orucu bozmaz.

Burada şu husus da belirtilmelidir ki, kadının erkeğe karşı avret mahalli eller, ayaklar ve yüzü hariç tüm bedenidir. Kadının kadına karşı avret mahalli, diz kapağı ile göbek arasıdır. Zaruret ve ihtiyaç olmadan bu yerlerin dışındaki bölgelerin başka kadınlara veya erkeklere gösterilmesi caiz değildir. Bu itibarla ağda veya lazerle epilasyon yaptırmak isteyen kişinin, erkek olsun kadın olsun yabancı bir kişiye avret mahallini açması helal olmadığı gibi, bu işlemi uygulayan kişinin de bu kısma bakması ve dokunması helal değildir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 187,194-195).

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.