İSLAM

Ağıza su gelmesi orucu bozar mı?

Müslümanlar senede bir ay gerçekleştirdikleri Ramazan orucu ibadetinin muhteviyatına uygun olması için aşırı titizlik gösteriyor. Bu kapsamda çok çeşitli soruların araştırmasını geniş bir kapsamda yapıyor. Oruçluyken ağza su gelmesi orucu bozar mı? sorusunun cevabı da merak ediliyor.

Ağıza su gelmesi orucu bozar mı?
-

Müslümanlar senede bir ay gerçekleştirdikleri oruç ibadetinin muhteviyatına uygun olması için aşırı titizlik gösteriyor. Bu kapsamda çok çeşitli soruların araştırmasını geniş bir kapsamda yapıyor. Oruçluyken ağza su gelmesi orucu bozar mı? sorusunun cevabı da merak ediliyor.

AĞZA SU GELMESİ ORUCU BOZAR MI?

Şüphesiz mideden çıkan sıvılar istem dışı oluşmaktadır. Kişi yemek borusunda ekşime ve acılık hisseder ve ağza çıkmazsa. Bu durumda oruç bozulmaz çünkü ağza çıkmamıştır.

Ancak ağza çıkarsa kusma hükmünde olur. Onu dışarıya atma imkanı olduğu halde tekrar midesine inerse orucu bozulur. Çıkaramadığı için yutarsa orucunu etkilemez. Daha detaylı bilgi için (12659) nolu sorunun cevabına bakınız.

Boğazı aşmaması durumunda ve atması mümkün değilse bu durumda bir şey gerekmez. El şerh sağr 1/7000

İbn Hazm el muhalle kitabının 4/335 sayfasında şöyle demiştir: Boğazdan çıkan kusma oluştuktan sonra tekrar iade etmeye kasıtlı olmaması ve atmaya gücü yeterse orucu bozulmaz.

İbn Kasım, İnsaf kitabında şöyle dedi: Oruçlu kimsenin ağzına sıvı gelir ve onu yutarsa orucu bozulur. Az olsa bile bundan sakınmak mümkün olduğu için hüküm aynıdır.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.