Gündem

Ahlaksız hakime “ödül gibi ceza”

Korumaları ile gayriahlaki ilişkisi olduğu iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca şikayet edilen K.T hakkında HSK soruşturma başlattı.

Ahlaksız hakime “ödül gibi ceza”
-

HABER MERKEZİ Korumaları ile gayriahlaki ilişkisi olduğu iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca şikayet edilen Diyarbakır Hâkimi K.T hakkında Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) soruşturma başlattı. Olayı inceleyen HSK Müfettişi, ön raporunda açığa alınmasını talep etse de HSK 2. Dairesi ilginç bir şekilde tedbiren yerinin değiştirilmesini uygun gördü. Erkek Hâkim, Trakya Bölgesi’ndeki bir ile gönderildi.


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca korumaları ile gayriahlaki ilişkisi bulunduğu iddiasıyla şikayet edilen Diyarbakır Hakimi K.T hakkında Hakimler Savcılar Kurulu (HSK), soruşturma başlattı. Olayı inceleyen Müfettiş, ön raporunda açığa alınmasını talep etse de HSK 2. Dairesi tedbiren yerinin değiştirilmesini uygun gördü. Erkek hakim, Trakya Bölgesi’ndeki bir şehre gönderildi.

WHATSAPP YAZIŞMALARI BULUNDU

Edinilen bilgilere göre ilginç olay şöyle gelişti: Diyarbakır’da görev yapan Hakim K.T.’nin korumaları ile gayri ahlaki ilişki içerisine girdiği yönünde Başsavcılığa bilgi ulaştı. Diyarbakır Başsavcılığı da olayı resmi yazı ile HSK’ya bildirdi. HSK Birinci Dairesi’nin iddiayı ciddi bularak soruşturma izni vermesi üzerine Teftiş Kurulu Başkanlığı harekete geçti ve hemen bir müfettiş görevlendirdi. Diyarbakır’a giderek olayı inceleyen müfettiş, erkek hakimin yine erkek korumaları ile gayriahlaki ilişkisi olduğu iddiaları çerçevesinde whatsapp yazışmaları tespit etti. Yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar verebilecek deliller bulundu.

AÇIĞA ALINMASI TEKLİF EDİLDİ

Müfettişce hazırlanan olaya ilişkin ön raporda hakim K.T.’nin açığa alınması talep edildi. Raporu değerlendiren 2. Daire ise açığa almak yerine, görev yerinin değiştirilmesini yeterli buldu.

YER DEĞİŞTİRME ÇIKTI

Yer değiştirilme gerekçesi ise elde edilen deliller çerçevesinde aynı yerde göreve devamının, yürütülen soruşturmanın selameti ile yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar verebileceği olarak belirtildi. Buna rağmen 27 yaşındaki Hakim K.T. açığa alınmak yerine Trakya’da bir ilde görevlendirilmesi kafaları karıştırdı.
Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.