Siyaset

AK Parti’den "seferberlik"! Kırgın gönüller yeniden kazanılacak

İstanbul, 23 Haziran’da yapılacak Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin heyecanını yaşarken, AK Parti yönetimi “sandık zaferine” giden yolda yapılacakları büyük ölçüde tespit etti.

AK Parti’den
-

 Hasan Üstün  yeniakit.com.tr 

İstanbul, 23 Haziran’da yapılacak Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin heyecanını yaşarken, AK Parti Yönetimi, 31 Mart seçimlerinde arzu edilen oranda başarılı olunamamasının sebeplerini tespit etti. Buna göre, en büyük sebep, bundan önceki seçimlerde ağırlıklı olarak AK Parti’ye oy vermekle birlikte, bu seçimde “Bir uyarı olsun!” diyen seçmenlerin çokluğu. AK Parti Genel Merkezi’nde, 24 Haziran’da Erdoğan’a oy veren İstanbullulardan 430 bininin farklı tercihlere yönelmesinin sebepleri üzerinde duruluyor.

Vatandaştan gelen mesajların sağlıklı bir şekilde alınamadığını tespit eden Yönetim, bunu telafi edecek çalışmaların altını çiziyor.

Rehavet oldu

Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasındaki “liyakat ve tanınmışlık farkı”nın AK Parti’yi destekleyen vatandaşları rehavete sürüklemesi, üzerinde önemle durulan tespitler arasında. “İstanbul’u Binali Yıldırım rahat alır, biz Ankara’ya bakalım!” anlayışının rehavete yol açtığını belirten AK Parti yöneticileri, sandıkların adeta “boş” bırakılmasının da “hırsızlıklara” kapı araladığının altını çiziyorlar.

O ruh aranıyor

AK Parti Genel Merkezi’ne ziyaretlerde, gündeme “28 Şubat darbecilerine karşı ortaya konulan mücadele ruhu” geliyor.

MGV’lerin ve diğer milli sivil toplum örgütlerinin gençliğe “dâvâ şuuru”nu aşıladığı dönemler özlemle anılıyor.

Bugün bu ruhta eksikliklerin olduğu, “Amatör Ruh”un kaybedildiği, birçok ilişkinin “profesyonel kalıplara” döküldüğü üzerinde duruluyor.

Bu durumun “sandık güvenliğine” de olumsuz şekilde yansıdığı ve bundan dolayı çok önemli “kayıp-kaçak”ların meydana geldiği vurgulanıyor.

Yükün çoğu Lider’in omuzlarında

Vatandaşta “AK Parti’de yükün çoğu Lider’in omuzlarında” kanaatinin iyice yerleştiği de önemli tespitler arasında.

Sahada eksiklik

Vatandaşa ulaşma çabasının yerine “salon toplantıları”nın ağırlık kazandığı da “teşkilat mensuplarından” ulaşan şikâyetler arasında.

Salon siyaseti”nin AK Parti ruhuna uygun olmadığı, vatandaşın AK Parti yöneticilerini aralarında görmek istediği sık sık vurgulanıyor ve 23 Haziran’daki İstanbul seçiminden iyi netice almanın ancak “vatandaşla kaynaşmayla” mümkün olacağının altı çiziliyor.

Şehir dışına gidenlerin ve gideceklerin sandığa getirilmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeniakit.com.tr aracılığıyla hitap ettiği İstanbullulardan Bayram tatilinde ya şehir dışına çıkmamalarını ya da çıkacaklarsa bile vaktinde geri dönerek oylarını kullanmalarını, böylece milli ve demokratik görevlerini yerine getirmelerini istemiş ve “Hırsızlara imkan vermeyin!” demişti.

AK Parti yönetiminin üzerinde en fazla durduğu noktalardan biri de bu.

Eş, dost, akraba ziyaretleri için memlekete gitme, oradaki tarla, taban işlerinde büyüklere yardım etme yöneliminin AK Parti’ye oy veren seçmende daha fazla olduğunu göz önünde bulunduran AK Parti yöneticileri, “sandığa ulaşım”a destek verme yönündeki çabaların da devam edeceğini belirtiyorlar.

“Ekonomi önemli”

Seçim sonuçlarında “ekonomideki gelişmeler”in ve ekonominin geleceğine olan inancın çok etkili olduğu da ifade edilen gerçekler arasında.

AK Parti yöneticileri, ekonomiye yönelik algıları bozmak isteyenlerin oyunlarını etkisiz kılma yolunda, her teşkilat mensubuna büyük görev düştüğünü belirtiyorlar.

Son iki hafta çok önemli

AK Parti’nin İstanbul seçimi için ara vermeksizin, tam saha çalışmaya devam edeceği ancak “tam motivasyonun” son iki haftada sağlanacağı da AK Parti yöneticileri tarafından altı çizilen hususlar arasında.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.